Běžeckou Mattoni Grand Prix vyhráli keňští favorité

Běžecký závod Mattoni Grand Prix v centru Prahy vyhráli hlavní favorité Keňan Wilfred Kipkoech Taragon a jeho krajanka Irene Kipchumba Kwambaiová. O nejlepší český výsledek se postarala v sobotu večer Petra Kamínková, která proběhla cílem pětikilometrové trati na pátém místě. Mezi muži skončil při absenci nejlepších domácích vytrvalců na desáté pozici Pavel Novák.

Běžci závodili při dvanáctém ročníku poprvé pod umělým osvětlením, k normálním pouličním lampám přibyla ještě speciální světla. I když se nepotvrdily nepříznivé předpovědi a počasí vytrvalcům přálo, traťové rekordy vítězové neohrozili.

Taragon vyhrál před dalšími čtyřmi Keňany v čase 28:26 minuty a za loňským výkonem krajana Wilsona Kiprotiche Kebeneie zaostal o 21 sekund. Druhého Justuse Kiprona předstihl o pouhou sekundu. Kwambaiová byla s výkonem 15:46 o 16 sekund pomalejší než Maďarka Aniko Kalovicsová při vítězství v roce 2002. Vítězové obdrželi prémie 1700 eur (asi 47 000 korun), respektive 1000 eur.

Kamínková v sobotu zvládla nejprve závod na 3000 metrů při finále atletické extraligy v Sušici, v němž skončila druhá za triatlonistkou Vendulou Frintovou. Večer pak byla z českých běžkyň nejrychlejší. Po závodu, který měl start ve 20 hodin, si trochu stěžovala na špatnou viditelnost. "Na vzdálenějších částech trati bylo míň světla a bylo to náročné na nohy. Musela jsem pořádně koukat, kam na kostkách šlapu," uvedla v cíli čtyřiatřicetiletá olomoucká běžkyně.

Nováka novinka v podobě večerního závodu nadchla. "Noční atmosféra s těmi světly se mi moc líbila. Zažil jsem to poprvé a moc jsem si to užil," prohlásil Novák. Se svým výkonem příliš spokojen nebyl. "Přepálil jsem na začátku tempo a pak za to draze zaplatil," dodal.

Výsledky:
Muži (10 km): 1. Taragon 28:26, 2. Kiprono 28:27, 3. Kimeli 28:31, 4. Olengura 28:42, 5. Chelule (všichni Keňa) 29:09, 6. Kusuro (Uganda) 29:39, ...10. Novák 31:06, 12. Pelouch (oba ČR) 32:38.
Ženy (5 km): 1. Kwambaiová (Keňa) 15:46, 2. Bekeleová (Et.) 15:49, 3. Kiruiová (Keňa) 16:41, 4. Skljarenková (Ukr.) 16:48, 5. Kamínková 16:53, 6. Sekyrová (obě ČR) 17:19.