Rubriky:

Atletika

Jonesová se prý v dopise poprvé přiznala k dopingu

5. října 2007 10:54 - NEW YORK

Trojnásobná olympijská vítězka Marion Jonesová se pravděpodobně poprvé přiznala k dopingu. V dopise rodině a přátelům, jehož text má údajně k dispozici deník The Washington Post, se svěřila, že dva roky brala zakázaný steroid pro zvýšení výkonnosti.

 

PRÁVO

Podle stejného zdroje se americká sprinterka dnes chystá svou vinu přiznat před soudem. Hrozí jí, že dodatečně přijde o tři zlaté a dvě bronzové medaile z olympijských her v roce 2000 a navíc může skončit ve vězení.

Jonesová byla jednou z největších hvězd olympiády v Sydney, kde vyhrála oba sprinty a zlato ve štafetě 4x400 metrů, navíc získala bronzové medaile v dálce a štafetě 4x100 metrů. V roce 2004 však americký olympijský výbor začal prošetřovat podezření, že si pomáhala dopingem, a její gloriola pomalu pohasínala.

Jonesová se stala jednou z hlavních postav aféry kolem laboratoře BALCO. Dopingový skandál ukončil kariéru jejího bývalého manžela koulaře C. J. Huntera i pozdějšího přítele a otce jejího dítěte Tima Montgomeryho. Ale sama Jonesová jakékoli porušení pravidel vždy odmítala.

Šéfa laboratoře Victora Conteho zažalovala o 25 milionů dolarů za to, že tvrdil, že užívala steroidy. V roce 2006 byl v jejím vzorku zjištěn zakázaný erythropoietin, ale kontrolní test jeho přítomnost nepotvrdil.

V dopise se údajně přiznává, že od roku 1999 brala dva roky látku, které se říkalo "The Clear" (čistý), protože v té době byla známými metodami neodhalitelná. Chemický název má tetrahydrogestrinon (THG) a je to zakázaný steroid, který produkovala laboratoř BALCO. Jeho použití je prokazatelné až od roku 2003, kdy jeden z hlavních aktérů této dopingové aféry a někdejší trenér Jonesové Trevor Graham poskytl vzorek THG antidopingové agentuře.

Jonesová v dopise tvrdí, že THG dostávala od Grahama a neměla tušení, že je to zakázaná látka. Trenér jí prý řekl, že je to neškodné lněné semínko. Pravdu se prý dozvěděla až v roce 2002, kdy s Grahamem ukončila spolupráci.

"Chci se za všechno omluvit. Je mi líto, že jsem vás zklamala," citoval list The Washington Post z dopisu, který mu prý poskytl někdo z těch, kterým ho Jonesová adresovala. Atletka podle stejného zdroje počítá s tím, že u soudu dostane podmíněný trest.

ČTK

Časová osa: Atletika