Rubriky:

Atletika

Conte: Jonesová by si měla medaile ze Sydney nechat

8. října 2007 16:13 - NEW YORK

Nečekaného zastání se dostalo americké sprinterce Marion Jonesové, která se před soudem přiznala k užívání dopingu. Podle bývalého šéfa laboratoře Balco Victora Conteho, který před několika lety pětinásobnou olympijskou medailistku z dopingu obvinil, by si Jonesová měla cenné kovy z her v Sydney v roce 2000 ponechat.

"Lidé se mě ptají, jestli její úspěchy jsou nyní poskvrněné," řekl Conte v rozhovoru pro deník USA Today. "Podle mého názoru drtivá většina atletek, které proti Marion v roce 2000 běhaly, užívala zakázané prostředky. Takže věřím, že ona si ty medaile zaslouží," prohlásil Conte, jehož Jonesová před lety zažalovala o 25 miliónů dolarů právě za obvinění z užívání steroidů.

Zástupci Mezinárodního olympijského výboru se nechali slyšet, že jsou připraveni Jonesové medaile ze Sydney odebrat, její případ ostře odsoudil také prezident mezinárodní atletické federace IAAF Lamine Diack. Zlatá olympijská medaile na 100 metrů by však připadla Řekyni Ekaterini Thanuové, kolem které se rozhořel dopingový skandál nebývalých rozměrů na olympiádě v Aténách a Thanuová se letos vrátila po dvouletém trestu.

Jonesová je hlavní postavou aféry

Jonesová je hlavní postavou aféry kolem laboratoře Balco. Dopingový skandál ukončil kariéru jejího bývalého manžela koulaře C. J. Huntera i pozdějšího přítele a otce jejího dítěte sprintera Tima Montgomeryho. Sama Jonesová však porušení pravidel dlouho odmítala; doznala se až letos u soudu a nyní jí hrozí vězení.

Jonesová, která během svých největších úspěchů vydělávala atletikou milióny dolarů, letos měla i finanční potíže. Podle zámořských médií má dluhy, podle některých informací je nyní na jejím účtu kolem 2000 dolarů. Loni banka zabavila její sídlo v Chapel Hill v hodnotě kolem 2,5 miliónu dolarů a Jonesová musela kvůli splácení hypoték prodat i dvě další nemovitosti včetně domu své matky.

ČTK

Časová osa: Atletika