Rubriky:

Atletika

MOV oficiálně odebral Jonesové medaile z OH Sydney

12. prosince 2007 15:04 - LAUSANNE

Mezinárodní olympijský výbor ve středu oficiálně odebral atletce Marion Jonesové pět medailí z her v Sydney. Jedná se již pouze o formální krok, americká sprinterka cenné kovy vrátila bezprostředně po říjnovém přiznání k dopingu. MOV Jonesovou navíc diskvalifikoval ze sedmého místa v dálce na hrách v Aténách a zakázal jí objevit se v jakékoliv roli příští rok na olympiádě v Pekingu.

"Byla diskvalifikována a přišla o všechny své výsledky. Týká se to jak olympiády v Sydney, tak pátého místa ve skoku do dálky z Atén 2004," řekl ve středu novinářům prezident MOV Jacques Rogge.

O oficiálním odebrání medailí rozhodla tříčlenná disciplinární komise. "Bylo to jednoduché rozhodnutí. Fakta byla jasná," uvedl viceprezident MOV Thomas Bach, jenž komisi předsedal.

Jonesová se v roce 2000 stala první ženou, která na jedné olympiádě získala pět cenných kovů. Nyní její jméno definitivně zmizí z prvního místa výsledkových listin na stovce, dvoustovce a čtvrtkařské štafetě a z třetí pozice v dálce a štafetě na 4x100 metrů.

Výkonný výbor MOV měl původně na zasedání v Lausanne rozhodnout i o přerozdělení medailí, ale tento verdikt odložil. Panují totiž mimo jiné pochybnosti, zda zlato na stovce dodatečně udělit Řekyni Ekaterini Thanuové, která byla jednou z hlavních postav dopingového skandálu před OH 2004 v Aténách.

Rogge: S přerozdělování medailí počkáme

"Ještě s přerozdělováním dalších pořadí počkáme. Můžou totiž vyjít na světlo další jména, která měla něco společného s laboratoří BALCO," zmínil se Rogge o sanfranciském ústavu, jenž vyvíjel doping a jehož klientkou byla i Jonesová. "Musíme si být jisti, že aféra BALCO už nevydá žádná další svědectví," dodal prezident olympijského výboru, který už dříve uvedl, že medaile po diskvalifikaci Jonesové dostanou pouze atleti s "čistou" minulostí.

O tom, zda do skandálu okolo laboratoře BALCO nebyli zapleteni i další atleti, měli ještě dnes hovořit bývalý šéf BALCO Victor Conte a prezident Světové antidopingové agentury Dick Pound. Jak ale Conte po schůzce sdělil agentuře Reuters, další dopující sportovce nejmenoval.

"Před naším setkáním se mylně očekávalo, že řeknu nějaká jména. Ale to jsem nikdy neměl v úmyslu a také se to nestalo," sdělil Conte prostřednictvím e-mailu. "Pan Pound se mě ptal, jaké změny bych udělal, kdybych byl na jeden den králem antidopingového boje. Byla pro mě maličkost ukázat mu, kolik skulin v současných pravidlech existuje," dodal Conte.

Diskuse navíc pokračují i kolem toho, zda medaile budou muset vrátit i všechny kolegyně Jonesové ze štafet, jak doporučila mezinárodní atletická federace IAAF. Rogge dnes uvedl, že už zahájil proces, který by měl vést k odebrání medailí všech ostatních členek ze štafet, případ ale musí projít řádnou disciplinární procedurou.

"Pokud by se MOV rozhodl diskvalifikovat ty obě štafety, byl by to důsledek dopingového prohřešku slečny Jonesové, nikoli nějakého provinění ostatních členek štafet," dodal Rogge s tím, že rozhodnutí o tomto případě by mělo padnout v dubnu na zasedání v Pekingu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika