Gebrselassiemu v Dubaji utekla milionóvá prémie za rekord

DUBAJ

Ve druhém nejrychlejším čase historie vyhrál etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie páteční maratón v Dubaji. Čtyřiatřicetiletý běžec zvítězil výkonem 2:04:53 a zaostal o 27 sekund za vlastním světovým rekordem, který vytvořil loni v září v Berlíně. Unikla mu tak prémie milión dolarů, kterou pořadatelé za překonání rekordu vypsali. Za vítězství obdržel Gebrselassie bonus 250 tisíc dolarů.

V téměř ideálních podmínkách na rovné trati dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 10 000 metrů na rekordní čas dlouho útočil, ale v posledních sedmi kilometrech tempo neudržel.

"Mrzí mě, že to nevyšlo, ale ani pro mě není jednoduché překonat světový rekord, i když si to mnozí myslí," uvedl slavný Etiopan, který v Berlíně vylepšil čtyři roky staré maximum Keňana Paula Tergata o plných 29 sekund.

Gebrselassie doplatil na rychlý začátek

V Dubaji doplatil Gebrselassie na příliš rychlý začátek závodu. Deset kilometrů zvládl s pomocí vodičů za 28:39 minuty, v polovině maratonu byl v čase 1:01:27. "Příště se musím držet v úvodu více zpátky," prohlásil vytrvalec, který dosud stanovil 18 oficiálních světový rekordů.

V cíli měl před druhým Keňanem Isaakem Machariou náskok dvě minuty a 23 sekund. Další maratón by měl Gebrselassie běžet v srpnu na olympijských hrách v Pekingu.

Výsledky:
Muži: 1. Gebreselassie (Et.) 2:04:53, 2. Macharia 2:07:16, 3. Korir (oba Keňa) 2:08:01.
Ženy: 1. Adereová 2:22:42, 2. Bekeleová 2:23:09, 3. Tafaová (všechny Et.) 2:23:23.