Rubriky:

Atletika

Ostrava bude mít do tří let nový stadión pro fotbal a atletiku

13. února 2008 19:21 - OSTRAVA

Ostrava bude mít do roku 2011 nový multifunkční stadión pro fotbal a atletiku. Národní sportovní centrum Morava nahradí městský stadión ve Vítkovicích, který nevyhovuje mezinárodním měřítkům. Výstavba nového stadiónu pro 30 000 diváků začne v létě 2009 a vyžádá si nejméně 2,2 miliardy korun. Náměstek primátora Zdeněk Trejbal ve středu novinářům řekl, že město chce peníze získat od soukromého investora, kterému stadion pronajme na 20 let.

Národní sportovní centrum Morava bude svým vybavením i kapacitou patřit ke stadionům třídy Elite, které splňují podmínky pro konání olympijských her i mezinárodních fotbalových zápasů FIFA a UEFA. "Původně jsme počítali s 22 500 diváky podle požadavků olympijského výboru. Nakonec jsme kapacitu zvýšili na 30 000 lidí. Ustoupili jsme také od původního investičního záměru využít celou stávající tribunu, což vypadalo hrozně," řekl Trejbal.

Stavba městského stadiónu bude podle něho patřit k největším investičním akcím v Ostravě během následujících tří let. Město ale 2,2 miliardy korun nemá, proto chce peníze získat od soukromého investora. "Provozovatel stadiónu bude vybrán při koncesním řízení. Pak si sám zvolí bankovní ústav, který celou stavbu profinancuje. V součinnosti s městem vybere firmu, která stadión postaví. Město pak bude provozovateli přispívat každoročně zhruba 120 milióny korun," upřesnil náměstek.

Plastová membrána ochrání před deštěm i sluncem

Tribuny ostravského stadiónu budou zastřešeny bílou plastovou membránou, která propustí světlo a zároveň diváky ochrání před deštěm i sluncem. "Bude to působit jako lehká stanová konstrukce. Kolem celého stadiónu vznikne také ochoz, kde budou moci lidé korzovat a stále sledovat utkání. Na ochozu budou umístěná občerstvení, toalety nebo ošetřovna," řekl ČTK architekt David Mikulášek.

Diváci se na stadión dostanou třemi vchody, hlavní vstup bude ve dvou úrovních. "Přístup bude snadnější a rychlejší, tribuny se zároveň naplní rovnoměrně po celém obvodu. Součástí stadionu budou i obchody a občerstvení, takže diváci nebudou muset stadion vůbec opustit," dodal architekt David Kotek.

Příjezd usnadní nové mimoúrovňové křížení ulic

V blízkosti stadiónu vzniknou nová parkovací místa, příjezd usnadní nové mimoúrovňové křížení ulic Závodní a Rudná. "Tréninkový fotbalový stadión zrušíme, na jeho místě by mohl stát parkovací dům. Tréninkovou hokejovou halu Ledňáček čeká demolice, takže by lidé mohli parkovat i na jejím místě," naznačil Trejbal.

Dodal, že Ostrava kvůli výstavbě stadiónu přijde o jeden ročník atletického mítinku Zlatá tretra, který se uskuteční zřejmě v Třinci. "Máme ale příslib od pořadatele, že po dokončení stavby se mítink do Ostravy okamžitě vrátí," řekl náměstek. Nový stadión by měly v budoucnu využívat fotbalové kluby Baník Ostrava i FC Vítkovice.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika