Rubriky:

Atletika

Gebrselassie asi zůstane osamocen, bojkot olympijského maratónu nehrozí

3. dubna 2008 08:37 - PRAHA

Minibojkot olympijského maratónu podle všeho nehrozí. Světový rekordman na klasické trati Haile Gebrselassie jako první oznámil, že kvůli smogové situaci v Pekingu rozhodně na silnici nepoběží, další hvězdy z maratónského pole by však ubýt neměly.

„Bude to nejtěžší závod v historii a já si nechci zničit zdraví. Myslím, že podobný krok udělá víc atletů,“ vysvětloval Gebrselassie své rozhodnutí. Je situace skutečně vážná? „Haile je specifický případ,“ řekl Právu při své návštěvě Prahy Sean Wallace-Jones, koordinátor silničních běhů Mezinárodní atletické federace IAAF. „Má problémy s astmatem, není stoprocentně zdravý. Nemyslím, že by ho někdo napodobil,“ domníval se funkcionář. Legendární vytrvalec zvažuje start na desetikilometrové trati, ale v silné etiopské konkurenci je i podle trenéra reprezentace Kostreho start téměř nemožný.

Horší byla vedra

Ostatním podle Wallace-Jonese vážné problémy nehrozí. „Mohou vzniknout dočasné potíže, ale ne dlouhodobé. Jsou to trénovaní lidé,“ říkal funkcionář. „Jeden závod nikomu moc neublíží, neběží se na rekordy, ale o medaile, a tak jsou podmínky pro všechny stejné. Horší podle mě byla velká vedra v Aténách,“ líčila zkušená česká vytrvalkyně Jana Klimešová. U Gebrselassieho mohly hrát i jiné důvody. „On si vydělává velké peníze, má za sebou řadu úspěchů, pro něj asi není olympijské zlato tím nejdůležitějším,“ přemítal Wallace-Jones.

Podle zprávy MOV se navíc ovzduší v Pekingu mírně zlepšuje. „Před šesti lety jsem slunce v Pekingu neviděl celý týden a tušil jsem, že to bude velký problém. Teď už z toho obavy nemám,“ prohlásil v deníku Boston Globe například sportovní ředitel amerického olympijského výboru Steve Roush, podle něhož větší komplikací může být kombinace vysoké teploty a vlhkosti.

Ve hře je stále možnost v rámci olympiády posunout maratón na dřívější termín než tradiční poslední den. „Šlo by o extrémní řešení, musely by se zvážit i ostatní záležitosti jako televizní práva nebo uzávěrky ulic,“ vysvětloval Wallace-Jones.

Michal Osoba, Právo

Zrušit