Šampióny v půlmaratonu jsou opět Štefko a Sekyrová

PARDUBICE

Róbert Štefko a Ivana Sekyrová se potřetí za sebou stali domácími šampiony v půlmaratonu. V Pardubicích v sobotu slovenský rodák Štefko obsadil v absolutním hodnocení deváté místo, nejrychlejšího času dosáhl Keňan Samuel Mwangi, jeho krajan a vítěz březnového Pražského půlmaratonu Eliah Karanja tentokrát doběhl pátý.

Mwangi zvládl v chladu a větru trať vedoucí ulicemi Pardubic za hodinu, dvě minuty a pět sekund, čímž o tři sekundy pokořil i Karanjův výkon z Prahy a ve druhém ročníku Vinařského půlmaratonu se postaral o traťový rekord. V cíli měl bezpečný náskok před Mosesem Aliwou, třetí skončil další Keňan Issack Tanui.

Veterán Štefko si doběhl už pro čtvrtý český titul a na stupně vítězů jej doprovodil jeho kroměřížský svěřenec Martin Frei, bronzovou medaili vybojoval Petr Pechek z Úpice. "Byly to dnes vlastně dva závody. V tom prvním se utkali Afričané, v tom druhém zbytek. Měli jsme to s naší skupinou dobře rozběhnuté, ale kluci ve druhém kole zpomalili, tak jsem se do toho pustil sám," uvedl Štefko, který v květnu oslaví čtyřicáté narozeniny.

Sedmatřicetileté Sekyrové nahrálo, že její největší soupeřka Jana Klimešová vzdala. Staronová šampionka si časem 1:17:28 vylepšila o 21 sekund osobní maximum, stříbro získala domácí Marta Vlčkovská a bronz Lenka Šibravová z Olympu Praha.

Atletika, půlmaraton
Muži (absolutní pořadí): 1. Mwangi (Keňa) 1:02:05, 2. Aliwa (Ug.) 1:02:52, 3. I. Tanui 1:02:55, 4. J. Komen 1:03:00, 5. Karanja 1:03:10, 6. Mahugu (všichni Keňa) 1:04:21, ...9. Štefko (ČR) 1:06:39.
MČR:
Muži: 1. Štefko 1:06:39, 2. Frei (oba AK Kroměříž) 1:07:00, 3. Pechek (Úpice) 1:07:37.
Ženy: 1. Sekyrová (AK Sokolov) 1:17:28, 2. Vlčovská (AC Pardubice) 1:20:00, 3. Šibravová (Olymp Praha) 1:20:36.