Rubriky:

Atletika

Sprinter Bolt omezil party a atakuje rekord krajana

6. května 2008 08:43 - PRAHA

Ve chvílích nejistoty, kdy nejrychlejšího muže planety Asafu Powella vyřadilo zranění prsního svalu na celou první polovinu sezóny, dostal jamajský sprint povzbudivou injekci. Usain Bolt, jednadvacetiletý atlet z městečka Trelawnym, se na stovce přiblížil slavnějšímu a dosud rychlejšímu krajanovi na dvě setiny.

Už od jeho patnácti let ví atletický svět, že na Jamajce roste další obrovský talent. Tehdy se stal juniorským mistrem světa na dvoustovce doma v Kingstonu a právě tam mu v sobotu 12 000 diváků aplaudovalo, když stometrovou vzdálenost pokořil za 9,76 s – druhý nejrychlejší čas historie. „Věděl jsem, že poběžím pod deset vteřin,“ přiznával s tím, že skvělý výsledný výkon překvapil i jeho samotného.

Poběží v Ostravě

Soupeřům prchal dlouhými čapími kroky, mezi sprintery vyniká nejen rychlostí, ale i výškou – 196 cm. Jen sebevědomé sprinterské mluvě ještě nepřivyknul. „Světový rekord? Nevím. Třeba se zrovna teď sešlo všechno ideálně a takový večer už nepřijde,“ přemítal. Osobní rekord si zlepšil o 27 setin! Co změnil? „Chodil jsem na party třikrát za měsíc, teď už maximálně pětkrát do roka. Místo toho hraju počítačové hry,“ líčil reportérovi listu Daily Telegraph.

Hlavní specializací ale zůstává 200 metrů. A ty poběží 12. června na Zlaté tretře. „Jeho osobní rekord 19,75 z loňska bude v ohrožení,“ věří manažer ostravského mítinku Alfonz Juck.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika