Pražský maratón vyhrál keňský běžec Mungara, mistrem ČR je Štefko

Keňský běžec Kenneth Mungara v neděli vyhrál Pražský mezinárodní maratón. V ulicích české metropole dosáhl času 2:11:06 a zvítězil s více než minutovým náskokem před svým krajanem Elijahem Sangem. Mistrem České republiky se stal čtyřicetiletý Róbert Štefko, který doběhl do cíle na patnáctém místě v čase 2:23:53.

Nejlepší ženou byla obhájkyně loňského vítězství Natalja Julamanovová z Ruska, které časomíra naměřila výkon 2:31:43. Druhá skončila Keňanka Emily Kimuriaová před Caroline Kwambaiovou. "Pěkný závod, užila jsem si ho," nechala se slyšet vítězka.

Už od začátku závodu bylo jasné, že rekordní časy se v neděli lámat nebudou. Tempo dvojice vodičů ostatní vytrvalci nepřijali a běželi v sedmičlenné skupině pomaleji. Problémy však měl už krátce po startu David Omiti, který měl mezi přihlášenými vůbec nejlepší výkon, ale od prvních kilometrů ztrácel a nakonec vzdal.

Tuzemskou šampiónkou je Ivana Martincová

Asi deset kilometrů před cílem nastoupil Mungara a vedoucí skupinku Keňanů roztrhal. Mezi sedm zástupců Keni v čele závodu se dostal už pouze na konečné šesté pozici Etiopan Adem Hussein, který přitom plnil roli vodiče. Třetí proběhl cílem Simon Kariuki.

"Povedený závod, jen trochu velké teplo na to, aby se dal běžet kvalitnější čas," shodli se všichni medailisté mezi muži. Vedle teplého počasí trápil běžce také vítr, který dokonce shodil při finiši nejlepších vytrvalců reklamní oblouk na cílovou trať.

Další medaile z mistrovství republiky vybojovali stříbrný Petr Havelka a bronzový Daniel Orálek. Největší český favorit Pavel Novák nedoběhl, na 24. kilometru vzdal kvůli špatnému mezičasu. Tuzemskou šampiónkou mezi ženami je Ivana Martincová na celkovém sedmém místě (2:53:01).

Štefko nepředpokládal, že doběhne do cíle

"Všichni jsou nemocni nebo zranění, takže to padlo na mě," usmíval se Štefko. Prý vůbec netrénoval, má naběháno jen asi 90 km. "Slíbil jsem, že budu závodit, ale jen jsem to zkusil a výkon tomu odpovídá. Začal jsem volně a popravdě jsem ani nepředpokládal, že do toho cíle doběhnu," řekl.

Vítěz obdržel na odměnách 16 000 eur, asi 400 000 korun, nejlepší žena polovinu. Na start i s doprovodnými závody se postavilo více než 5000 běžců.

Pražský mezinárodní maratón:
Muži: 1. Mungara 2:11:06, 2. Sang 2:12:15, 3. Kariuki 2:14:34, 4. B. Kiplagat 2:13:38, 5. N. Kipkemboi (všichni Keňa) 2:14:56, 6. Hussein (Et.) 2:15:28, ...15. Štefko 2:23:53, 18. Havelka 2:28:19, 19. Orálek (všichni ČR) 2:29:19.
Ženy: 1. Julamanovová (Rus.) 2:31:43, 2. Kimuriaová 2:35:55, 3. Kwambaiová 2:37:51, 4. Ronová (všechny Keňa) 2:40:43, 5. Aboulahcenová (Belg.) 2:40:50, ...7. Martincová (ČR) 2:53:01.