Rubriky:

Atletika

Při extrémním běhu na vrchol Zugspitze zemřeli dva závodníci

14. července 2008 13:59 - GARMISCH-PARTENKIRCHEN

Při extrémním závodu na vrchol nejvyšší hory Německa Zugspitze zemřeli v neděli dva běžci a šest dalších skončilo v nemocnici. Závodníky zaskočila náhlá změna počasí, která přinesla prudký pokles teploty, husté sněžení a silný vítr.

Oba běžci podlehli podle policie podchlazení a vyčerpání organismu přímo na trati kousek pod vrcholem alpského velikánu, kde 16 kilometrů dlouhý závod končil. Jejich identitu policie nesdělila, uvedla pouze, že byli z Německa a bylo jim 41 a 45 let. Podle Bavorského červeného kříže šlo o muže a ženu.

V závodu startovalo i několik českých běžců. Nejrychlejší ženou v cíli byla Pavla Havlová z Prahy. Podle ní řada z více než 500 startujících podcenila podmínky, když na náročnou trať vyběhla jen v tričku a trenýrkách.

"Pořadatelé přitom před startem varovali, že k velkému ochlazení může dojít. Navíc na startu v 1000 metrech bylo dvanáct stupňů, takže my jsme si spočítali, jak to asi bude nahoře vypadat," řekla dnes v telefonickém rozhovoru s ČTK Havlová. Závod absolvovala i s přítelem, který jí půjčil pláštěnku, sám měl ještě šusťákovou bundu.

Účastníci museli vystoupat 2962 metrů

Běh startoval ve výšce 1020 metrů v rakouském Ehrwaldu a jeho účastníci museli vystoupat až na vrchol ve výšce 2962 metrů. Prudká změna počasí řadě běžců způsobila podchlazení, šestice závodníků musela být hospitalizována.

"V závěru trati jsem předbíhala soupeřku jen v krátkých elastických šortkách a nátělníku. U hubené holky je to v takových podmínkách fakt o zdraví," uvedla Havlová, která běžela v dlouhých elastických kalhotách a triku s dlouhým rukávem.

Přesto se po doběhu nevyhnula problémům. "Po příchodu do šatny měli všichni teplotní šok. Začali ztěžka dýchat, byla to hrůza. Nejdrsnější závod, který jsem zažila," řekla šestadvacetiletá zkušená běžkyně, která má na kontě 11. místo z mistrovství Evropy v běhu do vrchu.

Pořadatelé závod předčasně ukončili

Pořadatelé závod poté, co se podmínky dramaticky zhoršily, předčasně ukončili a pomalejší běžce stáhli z trati na mezistanici lanovky o 400 metrů níž, než byl cíl. Podle Havlové k tomu měli přikročit už dříve. "Ale jinak byl závod dobře zajištěný, v závěrečné nejtěžší pasáži stál na trati každých sto metrů příslušník horské služby. Jen mě překvapilo, že nahoře v cíli nebyl ani teplý čaj, ale jenom studená limonáda," uvedla studentka ČZU Praha, která na trati strávila dvě hodiny a 41 minut.

Počasí se prý změnilo za okamžik. "Během několika minut bylo všude bílo," popsal situaci jeden z členů horské služby. "Než jsme sjeli lanovkou dolů, leželo na vrcholku tak pět centimetrů sněhu," řekla Havlová.

Do záchrany závodníků byly nasazeny tři vrtulníky a tři týmy horské služby. Ani přes rychlou pomoc lékařů a několikaminutové oživovací pokusy se však životy dvou běžců zachránit nepodařilo. Pořadatelé kvůli tragické události zrušili vyhlášení vítězů a neudělili ani žádné ceny.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika