Rubriky:

Atletika

Atletem roku je podle očekávání zlatá oštěpařka Špotáková

8. listopadu 2008 23:00 - PRAHA

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála podle očekávání anketu Atlet roku, jejíž vyhlášení se v sobotu večer uskutečnilo v pražském hotelu Ambassador. Špotáková obhájila loňské prvenství díky tomu, že se v uplynulé sezóně stala olympijskou vítězkou a navíc vytvořila světový rekord. Druhá v anketě skončila diskařka Věra Cechlová, třetí příčku obsadila překážkářka Zuzana Hejnová.

Špotáková se objevila na prvním místě na všech 136 anketních lístcích hlasujících odborníků z řad funkcionářů, trenérů a novinářů, získala plný počet 1360 bodů.

Druhá Cechlová získala 1075 bodů, třetí Hejnová 909 bodů. Objevem roku se stal překážkář Petr Svoboda, který v sezóně stlačil český rekord až na čas světové úrovně 13,29 sekundy. Jen těsně porazil Romana Novotného, finalistu olympijské soutěže dálkařů.

Nejlepší juniorkou se s převahou stala kladivářka Kateřina Šafránková, vicemistryně světa své věkové kategorie, Koučem roku stejně jako loni trenér Špotákové Rudolf Černý.

Špotáková ty ankety moc neprožívá

"Já ty ankety moc neprožívám, vážím si toho, ale nijak zvlášť to neřeším," řekla dnes novinářům ještě před vyhlášením Špotáková, která je jednou z favoritek i v lednovém hlasování novinářů o Sportovce roku. Těšila se ale spíše na vyhlášení nejlepších atletů světa v Monte Carlu 23. listopadu. "Zajímá mě, jestli se skutečně ukáže, že vrhy jsou méně než sprinty," prohlásila druhá žena v anketě Atlet Evropy.

Zatímco loni byly výsledky ankety nejisté, protože o prvenství se coby mistryně světa ucházela s dalším šampionem Romanem Šebrlem, letos o jejím vítězství nebylo pochyb. "Ale jsem (kvůli tomu) centrem pozornosti, což mi moc nedělá dobře, je toho na mě moc," prohlásila oštěpařka. "Ale zajímavé to bylo na ostatních místech," řekla atletka, které se na vyhlášení ankety splnilo jedno z přání, když se setkala se skladatelem Michalem Horáčkem.

Špotáková vyhrála olympijské finále v dramatu posledním pokusem a v závěru sezony při Světovém atletickém finále ve Stuttgartu posunula český rekord až na světové maximum 72,28 metru. Cechlová byla v Pekingu pátá, třetí Hejnová doběhla v olympijském finále na sedmé pozici. Sama Špotáková by výš dala překážkáře Svobodu, který nakonec skončil v anketě sedmý. "Olympiáda mu sice moc nevyšla, ale podával celý rok kvalitní výkony," uvedla Špotáková.

Rozdávaly se zlaté cihličky

Všichni ocenění obdrželi při slavnostním galavečeru zlatou cihličku - první tři o váze 31,104 gramu, ostatní včetně trenéra, objevu a juniora pak cihličku o hmotnosti 20 gramů. Večerem provázeli Aleš Háma a Monika Absolonová, pěvecké vystoupení na pódiu si užili mimo jiné také Svoboda v duetu s Absolonovou a Špotáková s Hámou, který ztělesnil malíře obdivující svůj oštěpařský model.

Atlet roku:
1. Špotáková (oštěp) 1360, 2. Cechlová (disk) 1075, 3. Hejnová (400 m př.) 909, 4. Šebrle (desetiboj) 877, 5. Bába 875, 6. T. Janků (oba výška) 729, 7. Svoboda (110 m př.) 599, 8. Novotný (dálka) 518, 9. Kudlička (tyč) 236, 10. Straková (výška) 137.
Objev roku: 1. Svoboda 53, 2. Novotný 46, 3. Veselý (oštěp) 11.
Junior roku: 1. Šafránková (kladivo) 128.
Trenér roku: 1. Černý 119, 2. Svoboda 7, 3. Duda 3.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika