Rubriky:

Atletika

Uchov přeskočil v Hustopečích 234 cm, Friedrichová dva metry

24. ledna 2009 20:57 - HUSTOPEČE

Ruský výškař Ivan Uchov triumfoval po Beskydské laťce i v sobotu v Hustopečích a o jeden centimetr vylepšil vlastní nejlepší letošní světový výkon na 234 cm. V závodě žen se o rekord mítinku postarala Němka Ariane Friedrichová, jež překonala dva metry.

Z českých výškařů si vedli nejlépe Jaroslav Bába a Iva Straková, kteří obsadili shodně třetí místa. Bába zdolal 227 cm a Strakové zajistilo letošní zlepšení na 195 cm celkové vítězství v Moravské výškařské tour. Její největší soupeřka a vítězka Beskydské laťky Viktoria Sťopinová z Ukrajiny překonala jen 188 cm a skončila sedmá.

Mezi muži celkově triumfoval Uchov, v jehož režii se odehrálo finále Hustopečského skákání. Jako jediný se přehoupl přes 231 cm, překonal i 234 a až s útokem na rekord mítinku 236 neuspěl. "Závěr už byl těžký, bez soupeřů se těžko hledá motivace. Ale s celou tour jsem spokojený," uvedl Uchov.

Bába byl se třetím místem také spokojený. "Podruhé během týdne se mi podařilo překonat limit ke startu na halovém mistrovství Evropy. V závěru už mi chybělo více sil, projevila se přestávka kvůli bolestem zad," řekl Bába. Naopak smutek při loučení s Hustopečským skákáním neskrýval Tomáš Janků. "Loučení jsem si představoval zcela jinak. Naposledy jsem nepřekonal 218 cm možná jako dorostenec. Byl jsem ztuhlý, nedokážu si to vysvětlit," zhodnotil svých 213 cm Janků.

Pětadvacetiletá Friedrichová se po úspěšném dvoumetrovém pokusu snažila ještě zdolat 203 cm, ani jeden ze tří skoků už ale úspěšný nebyl. "I tak jsem spokojená. Podobný výkon jsem v úvodu sezony nečekala. Hodně mi pomohlo publikum," uvedla Němka, jež o dva centimetry porazila druhou v pořadí Irinu Gordějevovou z Ruska.

Straková si vylepšila letošní maximum z Beskydské laťky o tři centimetry. V závodě se dokonce jednou pokoušela o dva metry, na které si nechala laťku zvýšit po dvou nezdarech na 198. "Chtěla jsem si vyzkoušet pocit na dvou metrech. Těch 198 na třetí pokus by mi ke druhému místu nepomohlo. Věřím ale, že se budu v zimní sezoně ještě zlepšovat. Z dnešního závodu mám velmi dobré pocity," uvedla Straková.

Další česká výškařka Oldřiška Marešová skončila osmá výkonem 184 cm. Po zranění zatím jen pomalu hledá formu Barbora Laláková, která se až na třetí pokus přehoupla přes 180 cm a následné zvýšení už bylo nad její síly. "Zranění bylo hodně komplikované a návrat mezi elitu vyžaduje trpělivost," poznamenal trenér Lalákové Michal Pogány.

V Hustopečích se nedařilo olympijské vítězce z Pekingu v sedmiboji Nataliji Dobryňské z Ukrajiny, která skončila poslední výkonem 174 cm.

Halový výškařský mítink v Hustopečích:

Muži: 1. Uchov (Rus.) 234, 2. Šustov (Rus.) 227, 3. Bába (ČR) 227, 4.-5. Ton (ČR) a Oni (Brit.) oba 223, 6. Prosenko (Ukr.) 223, ...14. Janků (ČR) 213.

Ženy: 1. Friedrichová (Něm.) 200 cm, 2. Gordějevová (Rus.) 198, 3. Straková (ČR) 195, 4. Stepaniuková (Pol.) 192, 5. Forresterová (Kan.) 188, 6. Skotniková (Fr.) 188, ...8. Marešová 184, 11. Laláková (obě ČR) 180.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika