Rubriky:

Atletika

Sprinterka Whiteová nejspíš přijde o oba mistrovské tituly

3. září 2003 15:29 - PAŘÍŽ

Americká atletka Kelli Whiteová, která na nedávném MS v Paříži po zisku sprinterského 'doublu' poutala mediální pozornost spíše pozitivním testem na psychostimulant Modafinil, nejspíše přijde o zlaté medaile ze stovky a dvoustovky. Ze skandálu ale jinak vyvázne jen s napomenutím a bude moci dále závodit.

 

ČTK/AP

Modafinil, který byl v jejím vzorku objeven při kontrole po vítězství na kratší z obou tratí, zařadila Mezinárodní atletická federace (IAAF) 'pouze' do kategorie lehkých povzbudivých prostředků, jako je například efedrin.

Podle generálního sekretáře IAAF Istvána Gyulaie proto vyvázne Američanka ze skandálu pouze s veřejným napomenutím a nemusí se obávat, že přijde o olympijské hry v příštím roce. Dokud nebude případ uzavřen, může také bez obav dál startovat na atletických mítincích, tedy i na páteční Zlaté lize a na následném finále Grand Prix v Monte Carlu. Whiteová je i ve startovní listině špičkového mítinku v Moskvě, kde si vítězka sprintu přijde na 75.000 dolarů.

"Ukázalo se, že zjištěná substance patří mezi lehké stimulanty. Podle pravidel jí tedy není a nebude zastavena činnost," oznámil Gyulai. Dodal, že Whiteová by nicméně měla přijít o obě světové medaile, a to i přesto, že po dvoustovce byl její test negativní.

Lék na chorobnou spavost

I lehký doping je totiž podle pravidel atletiky dopingový případ a po něm má následovat vyloučení ze šampionátu. Atletka spolu s medailemi přijde i o 120 tisíc dolarů, které jí vítězství na dráze vynesla. Pokud se tak opravdu stane, budou světovými šampiónkami i s náležitým příplatkem dodatečně korunovány další Američanka Torri Edwardsová (100 m) a Ruska Anastasija Kapačinská (200 m).

Whiteová v nejbližší době předstoupí se svou výpovědí před vedení amerického svazu USATF, který vynese rozsudek. Pokud se verdikt bude slučovat i se stanoviskem IAAF, bude platit. V opačném případě by přišla ke slovu mezinárodní arbitráž.

Šestadvacetiletá sprinterka trvá na své nevině. Modafinil prý užívala kvůli tomu, že stejně jako celá její rodina trpí narkolepsií, tedy chorobnou spavostí projevující se záchvaty krátce trvajícího spánku. Lék si vzala i brzy ráno před finále stovky.

Měla problémy i loni

Whiteová měla s dopingem problémy už loni, když byla po červencovém mítinku v Paříži pozitivně testována na kortikoidy. IAAF ji sice očistila, francouzský Výbor prevence a boje proti dopingu ji ale udělil půlroční zákaz startu na francouzském území.

ČTK, Novinky

Zrušit