Překážkáři Svoboda a Škrobáková postoupili do semifinále na HME

PRAHA/TURÍN

Čeští překážkáři Petr Svoboda a Lucie Škrobáková postoupili na halovém mistrovství Evropy v Turíně do odpoledního semifinále. Oba vyhráli svůj rozběh. Svoboda zaběhl na 60 metrů překážek čas 7,64 sekundy, Škrobáková trať zvládla za 8,07 sekundy.

Český překážkář Petr Svoboda postoupil na halovém mistrovství Evropy v Turíně do odpoledního semifinále. Atlet, považovaný za adepta na medaili, vyhrál čtvrtý rozběh časem 7,64 sekundy. K postupu mu přitom stačilo i třetí místo. V rozbězích českého reprezentanta předčil jen Rus Jevgenij Borisov, který byl rychlejší o jedinou setinu. "Nikdo tam nebyl, dalo se to pošetřit. Ale běželo to samo," radoval se Svoboda. "Jsem strašně spokojený, protože jsem zdravý. Ještě před několika dny jsem si myslel, že tady nebudu," prohlásil v cíli Svoboda.

Jeho reakce přitom rozhodně nebyla z nejrychlejších, z bloků vyběhl až dvě desetiny sekundy po výstřelu. "A to jsem ještě měl kolizi na první překážce s támhletím tatarem," ukázal z legrace na vedle stojícího finského atleta Juhu Soncka. "Málem jsem se dostal do jeho dráhy, ale vyrovnal jsem to," dodal.

Před odpoledním soutěžním blokem se chystal do postele. "Jdu spát, jsem unavený jako čert," prohlásil. Rád by si zdříml alespoň hodinu a prý si ani nebude muset nařizovat budíka. "Nejlepší budík je můj kouč," připomněl Luďka Svobodu, svého jmenovce z Olympu Praha.

Škrobáková chce do finále

Do semifinále běhu na 60 metrů překážek postoupila i Lucie Škrobáková. Ta vyhrála svůj rozběh v čase 8,07 sekundy, jímž jen o čtyři setiny zaostala za vlastním českým rekordem z letošního února. Celkově postoupila čtvrtým časem. Další start ji čeká v 15:45, Svobodu o necelou půlhodinu později.

"První kolo mám za sebou a teď chci postoupit do finále," uvedla Škrobáková. Cítila přitom ještě rezervu, hlavně na první překážce. "Trochu se mi tam podlomila noha, ale srovnala jsem to," podotkla. S rychlým povrchem v turínské hale byla spokojená. "Je to jako ve Stromovce," srovnala dějiště ME s pražskou halou, v níž letos v únoru zaběhla národní rekord 8,03 sekundy.

Čtvrtkař Petr Szetei při svém prvním startu na HME nepostoupil ze svého rozběhu do semifinále a skončil třiadvacátý.

Rosolová je po třetí disciplíně dvanáctá

Denisa Rosolová klesla po třetí disciplíně pětiboje na dvanácté místo. Úvodní překážky sice zvládla v třetím čase 8,35 sekundy, na nejlepší soupeřky však posléze ztratila ve výšce a především v kouli, kde skončila poslední. Se stobodovým náskokem dál vede Ruska Anna Bogdanovová.