Kibet zaběhl v Rotterdamu třetí nejrychlejší maratón všech dob

PAŘÍŽ/ROTTERDAM

Keňský běžec Duncan Kibet zaběhl v Rotterdamu třetí nejrychlejší maraton všech dob. Časem 2:04:27 hodiny zaostal jen o 28 sekund za historickým maximem Haileho Gebrselassieho, sekunda jej dělila od předchozího světového rekordu fenomenálního Etiopana.

Kibet na maratónské trati debutoval až vloni v listopadu v Miláně a nyní si tři týdny před 31. narozeninami vylepšil osobní rekord o více než tři minuty. Přes skvělý čas ale nebylo jeho vítězství vůbec jednoznačné. Až v cílové rovině totiž předstihl krajana Jamese Kwambaie, hlavního papírového favorita závodu, který byl druhý i při rekordním Gebrselassieho běhu loni v Berlíně. Také Kwambaiovi byl přidělen čas 2:04:27. Keňané v Nizozemsku obsadili prvních deset míst.

Rychle se běželo i v Paříži, kde další Keňan Vincent Kipruto vytvořil také traťový rekord časem 2:05:47. Jednadvacetiletý keňský mladík měl zatím na kontě jediný výraznější úspěch, když loni v říjnu doběhl v Remeši třetí. Tehdy si časem 2:08:16 vylepšil osobní rekord, dnes z něj ubral další dvě a půl minuty.

Pařížský maratón:
Muži: 1. V. Kipruto (Keňa) 2:05:47, 2. Worku (Et.) 2:06:15, 3. Kyeng (Keňa) 2:06:26.
Ženy: 1. Bayisaová 2:24:41, 2. Mergiaová (obě Et.) 2:24:59, 3. Daunayová (Fr.) 2:25:42.
Rotterdamský maratón:
Muži: 1. D. Kibet 2:04:27, 2. Kwambai 2:04:27, 3. A. Kirui (všichni Keňa) 2:05:04.
Ženy: 1. Julamanovová (Rus.) 2:26:30, 2. Cheromeiová (Keňa) 2:28:09, 3. Pirteaová (Rum.) 2:36:36.