Chebet vyhrál Vinařský půlmaratón v traťovém rekordu 1:00:49

PARDUBICE

Favorizovaný Keňan Wilson Kwambai Chebet vyhrál v traťovém rekordu Vinařský půlmaraton v Pardubicích, neuspěl ale s avizovaným útokem na hranici jedné hodiny. Čtvrtý muž letošních světových tabulek zvládl trať za 1:00:49 a zaostal o 77 sekund za svým únorovým osobním maximem.

Na dálku také prohrál souboj s vítězem březnového Pražského půlmaratonu Koechem Nicholasem Kipruttem, který před třemi týdny dosáhl historicky nejlepšího času na českém území 1:00:07. V Praze by Chebet skončil pátý.

"Vodič rozběhl závod dobře, ale už na dvanáctém kilometru bylo jasné, že pod hodinu nepoběžím. Počasí mi vyhovovalo, i když ve druhém kole začal foukat vítr. Kdyby se ale běžely dva delší okruhy místo tří, možná by byl můj čas lepší," citovaly internetové stránky atletického svazu čtyřiadvacetiletého běžce, jenž se v druhé polovině trati musel při sólovém běhu často vyhýbat běžcům o kolo zpět.

Domácím šampiónem se stal v 41 letech už popáté obhájce prvenství Róbert Štefko časem 1:07:21. Svůj druhý titul vybojovala Petra Kamínková, která výkonem 1:15:17 zaostala o více než dvě minuty za svým předloňským traťovým rekordem. "Nešly mi nohy. Nepodařilo se mi chytit se nějaké skupinky mužů, kteří by mi v tempu pomohli," litovala Kamínková, jež marně usilovala o limit pro start na mistrovství světa (1:13:00).

Mužské maximum mělo od loňska hodnotu 1:02:05 zásluhou dalšího Keňana Samuela Mwangiho, který umí půlmaraton rovněž zaběhnout pod hodinu, ale dnes byl až pátý. Druhý skončil jeho jmenovec Willy Kariuku Mwangi s bezmála dvouminutovou ztrátou na vítěze, třetí byl Damian Chopa z Tanzanie.

Vinařský půlmaraton a mistrovství ČR v Pardubicích:
Muži: 1. Chebet 1:00:49, 2. W. K. Mwangi (oba Keňa) 1:02:32, 3. Chopa (Tanz.) 1:02:47, 4. Wambua 1:02:48, 5. S.G. Mwangi (oba Keňa) 1:03:23, 6. Sarwat (Tanz.) 1:03:51, ...10. Štefko (ČR) 1:07:21.
MČR: 1. Štefko 1:07:21, 2. Frei (oba AK Kroměříž) 1:07:33, 3. Pechek (Maratonstav Úpice) 1:07:55.
Ženy: 1. Mathatiová (Keňa) 1:14:44, 2. Kamínková (ČR) 1:15:17, 3. Jirsovová (Rus.) 1:19:41.
MČR: 1. Kamínková (AK Olomouc) 1:15:17, 2. Petříková (AHA Vyškov) 1:20:33, 3. Šibravová (Hvězda SKP Pardubice) 1:21:07.