Překážkář Svoboda byl druhý na mítinku GP v Hengelu

Petr Svoboda obsadil druhé místo v závodě na 110 metrů překážek na pondělním mítinku Grand Prix IAAF v Hengelu. Bronzový medailista z halového mistrovství Evropy dosáhl svého letošního maxima 13,44 sekundy a zařadil se na druhé místo v evropských tabulkách. Českého rekordmana porazil jen Brit Andrew Turner, který byl o 14 setin rychlejší.

Svoboda příliš spokojený nebyl. Rozhodil jej opakovaný start a v silném větru měl daleko i k dokonalé technice. "Mám pomalejší reakce, a tak se musím na startu vždy hodně soustředit. A když je to ulitý, tak mě to stojí strašně sil," popsal Svoboda. "Vítr foukal různě silný a tlačil mě blízko překážek. Z toho pramenily drobné chyby. Chci příště rozhodně běžet rychleji," dodal atlet s osobním rekordem 13,29.

Veselému stačilo k druhému místu hodit 78,37 metru. "Soutěž hodně ovlivnil vítr, který zesiloval a foukal z boku. Byla to divočina. S výsledkem spokojený nejsem, ale s umístěním ano," uvedl Veselý. Svěřenec Jana Železného už letos v Sušici přehodil osmdesátimetrovou hranici, čímž splnil mírnější kritérium pro start na mistrovství světa. V Hengelu se za 80 metrů dostal jen známý Lotyš Eriks Rags, a to o 66 centimetrů.

Vítr dělal problémy i Hailemu Gebrselassiemu, kterému v Nizozemsku nevyšel útok na světový rekord v hodinovce a za svým výkonem z předloňské Zlaté tretry (21 285 m) zaostal o více než celé kolo. Šestatřicetiletému Etiopanovi, který už vytvořil 25 světových rekordů, z toho čtyři právě v Hengelu, komplikovaly pokus o rekord silné poryvy a desetiminutový déšť.

Patnáctistovku nedokončil dvojnásobný olympijský vítěz Kenenisa Bekele. Etiopský specialista na delší tratě odstoupil v polovině závodu zřejmě kvůli zranění, závod vyhrál Keňan Asbel Kiprop za 3:34,45.

Časy roku zaběhly jiní Etiopané Gelete Burkaová na patnáctistovce (3:58,79) a Ali Abdoš na pětce (12:59,56). Nejrychlejší stovku v této sezoně předvedl Churandy Martina z Nizozemských Antil, který cílovou rovinku prolétl ve velmi mírném protivětru za 9,97. Na první místo tabulek se posunul i dálkař Irving Saladino výkonem 856 cm, kterým úřadující olympijský vítěz jen o dva centimetry porazil šampiona z her v Aténách Dwighta Phillipse z USA.

Atletický mítink Grand Prix v Hengelu:
Muži - 100 m (vítr -0,1 m/s): 1. Martina (Niz. Antily) 9,97, 800 m: 1. Kaki (Súdán) 1:43,10, 1500 m: 1. Kiprop (Keňa) 3:34,45, 5000 m: 1. Abdoš 12:59,56, hodinovka: 1. Gebrselassie (oba Et.) 20.822 m, 110 m př. (+0,3): 1. Turner (Brit.) 13,30, 2. Svoboda (ČR) 13,44, 3000 m př.: 1. Kipruto (Keňa) 8:06,46, dálka: 1. Saladino (Pan.) 856, 2. Phillips (USA) 854, koule: 1. Hoffa (USA) 21,59, oštěp: 1. Rags (Lot.) 80,66, 2. Veselý (ČR) 78,37.
Ženy - 100 m (+0,1): 1. Jonesová-Ferretteová (Panenské ostr.) 11,13, 200 m: 1. Jonesová-Ferretteová 22,46, 800 m: 1. Džamálová (Bahr.) 1:59,98, 1500 m: 1. Burkaová (Et.) 3:58,79, 100 m př.: 1. Vukičevičová (Nor.) 12,74, dálka: 1. Jimohová (USA) 674, tyč: 1. Spiegelburgová (Něm.) 455.