Rubriky:

Atletika

Do dálky na Zlaté tretře budou skákat dva medailisté z Pekingu

2. června 2009 13:35 - OSTRAVA

Stříbrný olympijský medailista Khotso Mokoena z Jihoafrické republiky a bronzový muž z Pekingu Ibrahim Camejo z Kuby budou skákat do dálky na Zlaté tretře, která se uskuteční v Ostravě ve středu 17. června. Proti české jedničce Romanu Novotnému nastoupí také německý mladík Sebastian Bayer, který na evropském halovém šampionátu šokoval skokem dlouhým 871 cm.

Jména oznámili na úterní tiskové konferenci organizátoři. V průběhu halové sezóny pořadatelé uvažovali, že by místo soutěže dálkařů do programu zařadili skok o tyči žen. Od toho ale ustoupili, neboť jejich pozvání odmítla světová rekordmanka Jelena Isinbajevová a česká jednička Kateřina Baďurová se teprve dostává do formy po loňské operaci kolena. "Navíc Romanovi (Novotnému) to skáče a v každém závodě letos překonal hranici osmi metrů," upozornil manažer mítinku Alfons Juck.

Elitní trojlístek by mohl ohrozit rekord mítinku, který z roku 1998 drží výkonem 835 centimetrů kubánský dálkař Ivan Pedroso. "Moc bych si přál ho v Ostravě překonat, ale nevím, jestli si na to ještě nebudeme muset počkat," řekl Novotný, jehož letošní maximum má hodnotu 816 cm.

Nejdelší běžeckou disciplínou hlavního programu bude souboj žen na pětikilometrové trati. Keňanka Vivian Cheruiyotová si vytýčila útok na rekord mítinku, který má zásluhou mistryně světa Meseret Defarové hodnotu 14:30,18. "Letos se jí daří, není to nereálné. Vloni zaběhla keňský rekord 14:22,51," podotkl Juck. Vedle Cheruiyotové nastoupí třeba také juniorská světová rekordmanka na 10.000 metrů Linet Masaiová, která letos získala v Jordánsku stříbro na mistrovství světa v krosu.

Již dříve oznámili organizátoři start největší hvězdy Jamajčana Usaina Bolta v běhu na 100 metrů, do Ostravy přijede i světový rekordman v běhu na 110 m překážek Dayron Robles z Kuby, olympijská vítězka na 800 metrů Pamela Jelimová z Keni, vítěz z Pekingu v hodu kladivem Primož Kozmus, do výšky bude skákat Chorvatka Blanka Vlašičová a o světový rekord na 20 kilometrů se pokusí Dire Tuneová z Etiopie.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika