Atletika

Milionářka Jelimová se teď souží

18. června 2009 08:32 - OSTRAVA

Byla kometou loňské sezóny. Závod co závod ohrožovala světový rekord na 800 metrů, vyhrála olympijské zlato, vítězství v seriálu Zlaté ligy jí vyneslo milión dolarů. Teď se keňská běžkyně Pamela Jelimová trápí.

Už v zimě zrušila své starty, vrátit na výsluní se měla i v Ostravě. Jenže organizátoři rádi kývli jejímu manažerovi na návrh, aby na Zlatou tretru vůbec nejela. Když běžela naposledy v Eugene, skončila sedmá v čase 2:05,57. Loni běhala o deset sekund rychleji... Prvních 600 metrů běžela stejně dominantním způsobem jako loni, ale pak jí zcela došly síly.

Manažer radši zrušil její nahlášené starty v Evropě a Jelimová se připravuje doma. „Kdyby závodila dál a prohrávala, ztrácela by svoji cenu,“ vysvětloval keňský národní trenér Julius Kirwa.

Pro devatenáctiletou dívku znamenal loňský rok velký nápor na psychiku, svými výkony se dostala pod velký tlak. „Vím, že mé současné časy byly podprůměrné. Na druhou stranu mě to aspoň nakopne k dalším tréninkům, které mě snad dovedou zpátky do loňské formy,“ vyhlásila juniorská světová rekordmanka.

„Minulý rok běžela tolik závodů, že z toho musela být unavená,“ domnívá se dánský světový rekordman na 800 m Wilson Kipketer, jenž z Keni pochází.

Klidnější sledování velkých mítinků teď má Jarmila Kratochvílová. Nemusí u obrazovky trnout, zda Jelimová světový rekord prolomí. „Pro mě je ale pořád největší kandidátkou na to, aby ho zlepšila,“ tvrdí Kratochvílová.