Rubriky:

Atletika

Šebrle dokončil desetiboj v Kladně jen z povinnosti

25. června 2009 07:28 - KLADNO

Jen z povinnosti, aby si připsal 44. desetiboj nad hranicí 8000 bodů, dokončil Roman Šebrle středeční desetiboj v Kladně. Po nevydařeném hodu diskem se jeho snaha bojovat o vítězství zlomila v boj o přežití v náročných povětrnostních podmínkách. Světový rekordman nakonec závod dokončil na druhém místě se součtem 8058 bodů, o 99 za úspěšným obhájcem loňského vítězství Jamajčanem Mauricem Smithem.

 

Zbyněk Stanislav, ČTK

"Tenhle desetiboj, to byl masochismus," prohlásil po patnáctistovce Šebrle. Už před ní věděl, že boj o vítězství je po krachu v hodu diskem, nevydařené patnáctistovce a pouhým dvěma pokusům v hodu oštěpem ztracen. "Běžel jsem na to, abych udělal 8000 bodů," řekl Šebrle. K tomu potřeboval výkon pod pět minut, což zatím dokázal pokaždé v kariéře. "Pak jsem si ještě hlídal Dmitrije (Karpova), abych neprohrál i s ním," jmenoval třetího muže v pořadí.

Více o prvním dni desetiboje čtěte zde.
Více o druhém dni desetiboje čtěte zde.

Počasí během dvoudenního klání drtilo v Kladně Šebrleho psychiku. Déšť, časté převlékání, vlhko, vítr a zima zalézající doslova za nehty. "Když se člověk konečně zahřeje, tak se svlíkne. Než dojde na pokus, tak zase zmrzne. Ke klidu nepřispívá ani mokro a vlhko. To se pak těžko člověk koncentruje," líčil Šebrle. "V tom se nedají dělat normální výkony, to se dá vydržet maximálně jeden den, ale ne dva," řekl.

Chyběla mu na ploše i jeho velká taška se všemi proprietami. "Jsem na ni zvyklý, mám tam všechno, nemůžu se s ní tahat pořád ven a do šatny. Nejde to tak po másle, jak bych potřeboval," uvedl. Podmínky v Kladně ale měli všichni stejné. "Ale já jsem starší," namítl čtyřiatřicetiletý závodník. Ve startovní listině byl o sedm let starší než druhý nejstarší desetibojař Karpov.

Věřil v lepší podmínky

Na MS v Berlíně však může být podobné počasí. "Tak to asi nezazávodím, to budu mít v mých letech smůlu," pokrčil rameny rezignovaně. Bojovat prý ale bude víc než v Kladně, kde od disku působil na ploše stadiónu Sletiště naprosto odevzdaně, bez jakéhokoliv hecu a snahy vyhrát. "Nechci to vzdávat předem, bude to mistrovství světa," upozornil obhájce titulu z Ósaky. "Ale jakmile bude pršet, nebude to výborný výkon. Ale takhle hnusně nebude, to jinak není možný," věřil v lepší podmínky.

Nakonec se netvářil po závodu naštvaně, i když si odnesl šrámy nejen na psychice, ale i na těle. Při oštěpu ho bolela Achillova šlacha, proto už prý nevyužil třetí pokus. "Už když jsem se rozbíhal, cítil jsem to. Nehodil bych dál," byl přesvědčen, že z boje se Smithem předčasně neutekl. "Beru to tak, jak to je. Další desetiboj nad 8000 bodů se počítá," řekl.

Směrem k mistrovství světa v Berlíně mu tento závod nic nenapověděl. Víc mu ukázal před třemi týdny Götzis, kde napočítal 8348 bodů, třebaže pokazil výšku, v níž přišel o 150 bodů. "Tam to bylo dobré. Vím, že na to mám. Jen se to musí sejít," věřil. Nyní se musí zbavit drobných zdravotních potíží a dopřeje si dovolenou v Itálii. Stejně jako loni, kdy v Kladně i kvůli zranění předvedl podobný výkon jako letos. "Letos je to ale úplně jiný rok," upozornil. To ukáže až světový šampionát v Berlíně.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika