Bolt v Lausanne opět exceloval, Hejnová má nový český rekord

LAUSANNE

Déšť a chlad poznamenal mítink ve švýcarském Lausanne, přesto se atleti postarali o několik velmi kvalitních výkonů. Jamajčan Usain Bolt v očekávaném startu na 200 metrů vyhrál v senzačním času 19,59 sekundy, na poloviční trati byl v nevlídném počasí nejrychlejší jeho krajan Asafa Powell, který proběhl cílem za 10,07. Pro české barvy mítink přinesl vítězství díky výškaři Jaroslavu Bábovi, dvě druhá místa a český rekord překážkářky Zuzany Hejnové.

Bolt ukázal, že má v letošní formě opět nevídanou formu. Navzdory počasí a protivětru o síle 0,9 metrů za sekundu zaběhl jen o setinu horší výkon, než jeho letos největší sok na dvousetmetrové trati Tyson Gay. Američan ale měl na konci května daleko lepší podmínky a vítr v zádech 1,3 metrů za sekundu. Bolt dnes v cíli druhému Američanovi LaShawnu Merrittovi nadělil propastných 82 setin a oproti vlastnímu loňském času v Lausanne se zlepšil o čtyři setiny.

Jamajský sprinter zaběhl čtvrtou nejrychlejší dvoustovku historie a prohlásil, že nejlepší výkony teprve přijdou. "Jsem v dobré formě, ale ještě to není úplně stoprocentní," citovala Bolta agentura AP. "Musím zapracovat na pár technických věcech," dodal.

Hejnová se postarala o české maximum

O české maximum se postarala Zuzana Hejnová v běhu na 400 metrů překážek. Finalistka olympijských her v Pekingu proběhla jeden okruh s překážkami v času 54,94 sekundy, čímž obsadila druhé místo a vlastní maximum z loňské Zlaté tretry vylepšila o dvě setiny, třebaže běžela v nevýhodné první dráze. "Na to počasí to byl výborný výkon, mohu běžet ještě rychleji," věřila juniorská mistryně Evropy, která porazila i olympijskou vítězku z Pekingu Melanii Walkerovou z Jamajky.

Ve skoku vysokém porazil všechny své soupeře Jaroslav Bába. Jako jediný se dokázal přenést přes laťku ve výšce 226 centimetrů a získal skalp hned několika hvězdných soupeřů včetně Ivana Uchova, který se letos už třikrát dostal přes 234 cm. Dnes se Rus musel spokojit s druhým místem za 223 cm, o které se podělil s Italem Alessandrem Talottim.

Špotáková strávila týden na dovolené

Druhá skončila také oštěpařka Barbora Špotáková. Olympijská vítězka a světová rekordmanka hodila 64,38 metru a prohrála se sedmatřicetiletou Němkou Steffi Neriusovou. Ta ve své poslední sezóně v kariéře vyhrála díky jejímu letos nejdelšímu hodu 65,37 metru. Třetí místo obsadila další německá oštěpařka a vedoucí žena letošních světových tabulek Christina Obergföllová za hod dlouhý 62,31 metru.

"S výkonem jsem maximálně spokojená," prohlásila po závodu Špotáková. Týden po nedávném mistrovství České republiky totiž strávila na dovolené. "Takže mi chyběl patřičný tonus a zároveň ještě doznívá rýma a kašel, lepší výsledek jsem nečekala," uvedla. Hodila o něco dál než loni po dovolené touto dobou. "To jsem ráda," dodala.

V běhu B na 100 metrů překážek měla původně běžet staronová česká rekordmanka Lucie Škrobáková, ale po nedělním rekordním běhu v Kladně se rozhodla, že do Lausanne neodjede.

Atletický mítink v Lausanne:
Muži - 100 m: 1. Powell (Jam.) 10,07, 2. Martina (Niz. Antily) 10,16, 200 m: 1. Bolt (Jam.) 19,59, 2. Merritt (USA) 20,41, 800 m: 1. Ismail (Súd.) 1:44,80, 2. Mulaudzi (JAR) 1:44,97, 3000 m: 1. Mekonnen (Et.) 7:37,62, 2. Kipchoge (Keňa) 7:37,95, 110 m př.: 1. Robles (Kuba) 13,18, 2. Faulk (USA) 13,21, 400 m př.: 1. Phillips (Jam.) 48,18, 2. Clement (USA) 48,51, výška: 1. Bába (ČR) 226, 2. Talotti (It.) a Uchov (Rus.) oba 223, dálka: 1. Mokoena (JAR) 805, 2. Phillips (USA) 803.
Ženy - 100 m: 1. Fraserová (Jam.) 11,03, 2. Jeterová (USA) 11,06, 200 m: 1. Stewartová 22,73, 2. Williamsová (obě Jam.) 22,99, 800 m: 1. Zbrožeková (Rus.) 2:01,24, 1500 m: 1. Burkaová (Et.) 4:00,67, 100 m př.: 1. McLellanová (Austr.) 12,60, 2. Fosterová-Hyltonová (Jam.) 12,64, 3. Lopesová-Schliepová (Kan.) 12,64, 400 m př.: 1. Rossová-Williamsová (USA) 54,73, 2. Hejnová (ČR) 54,94 - český rekord, trojskok: 1. Savigneová (Kuba) 14,91, 2. Pjatychová 14,43, 3. Lebeděvová (obě Rus.) 14,40, oštěp: 1. Neriusová (Něm.) 65,37, 2. Špotáková (ČR) 64,38, 3. Obergföllová (Něm.) 62,31.