Rubriky:

Atletika

Mílař Holuša má bronz z ME do 23 let, Klučinová limit na MS

19. července 2009 18:16 - KAUNAS

Jakub Holuša si spravil chuť po nevydařené osmistovce a na trati 1500 metrů na mistrovství Evropy atletů do 23 let vybojoval bronz. Jednadvacetiletý talent z Dukly Praha uspěl v Kaunasu v závěrečném finiši několika mílařů, z nichž sedm proběhlo cílem v rozmezí jediné sekundy.

Těsně za medailovou pozicí dokončila sedmiboj Eliška Klučinová, která jako osmá česká atletka v historii překonala šestitisícovou hranici. Výkonem 6015 bodů zároveň splnila limit českého svazu pro start na mistrovství světa v Berlíně. Česká výprava získala na šampionátu v Litvě tři stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Holuša, juniorský mistr Evropy v běhu na 3000 metrů překážek z roku 2007, dosáhl času 3:51,46 minuty a od stříbrného Jamese Brewera jej dělilo 13 setin. Vyhrál Rus Ivan Tuchtačev za 3:51,19. "Byl to velmi taktický závod, hodně foukalo, a tak se nikomu nechtělo běžet a hodně se to strkalo," popisoval Holuša na stránkách Českého atletického svazu.

Snažil se proto si hlídat dobré místo a pak zaútočit. Ještě padesát metrů před cílem ale byl pátý. "Medaili jsem urval na posledních deseti metrech, když ostatní tuhli. Je to fantazie," radoval se Holuša, jehož dalším cílem je splnění limitu na mistrovství světa do Berlína. "Ale budu na to myslet zase až za tři dny. Teď si chci užít tu medaili," dodal svěřenec Josefa Vedry.

Cenný kov měla po šesti disciplínách na dosah také jednadvacetiletá vícebojařka Klučinová z Kladna, ale předloňská stříbrná medailistka z ME juniorů nakonec zaostala za třetím místem o 103 bodů. V závěrečné osmistovce si však místo útoku na bronz už především hlídala šestitisícový výkon, ke kterému ji nasměrovaly osobní rekordy v běhu na 100 metrů překážek (14,33), ve výšce (180) a v dálce (629). Dva roky staré vícebojařské maximum si v neděli zlepšila o 171 bodů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika