Američtí atleti získali na MS přes milión dolarů na prémiích

Atleti USA obdrželi na mistrovství světa v Berlíně od IAAF jako jediná výprava prémie přesahující milión dolarů. Sportovci medailově nejúspěšnější země šampionátu vydělali v devíti soutěžních dnech dohromady 1,127 000 dolarů (zhruba 20 miliónů korun).

Americký desetibojař Trey Hardee na MS v Berlíně

Druhé místo obsadila stejně jako v medailové bilanci Jamajka. O její celkové příjmy se nejvíc zasloužil trojnásobný mistr světa Usain Bolt, který navíc získal bonus 200 000 dolarů za dva světové rekordy. Týmu z karibského ostrova chybělo k miliónové hranici 64 000 dolarů.

Z 22 členů českého týmu obsadili honorované pozice do osmého místa jen tři. Vicemistryně Barbora Špotáková dostane 30 000 dolarů, páté místo Jaroslava Báby je normálně odměňováno 10 000, ale o tuto příčku se podělili hned čtyři skokani, takže český rekordman obdrží podle všeho jen o 250 dolarů víc než šestý překážkář světa Petr Svoboda (6000).

IAAF rozdala v průběhu 12. mistrovství světa celkem 7,336 miliónu dolarů (130,3 miliónu korun). Titul má pro federaci hodnotu 60 000 dolarů, stříbro 30 000 a bronz 20 000. Ještě osmé místo znamená příjem 4000. Zvláštní sazbu mají štafetové běhy a Pohár národů v maratonu, světový rekord představuje odměnu ve výši 100 000 dolarů.