CURYCH

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová prokázala, že její totální výpadek na mistrovství světa v Berlíně byl jen chvilkovým zaváháním. Na pátečním atletickém mítinku Zlaté ligy v Curychu totiž skočila hned na první pokus 506 cm a překonala o jeden centimetr vlastní světový rekord z loňských olympijských her v Pekingu. Zároveň si tak udržela neporazitelnost a šanci na podíl z milionového jackpotu. Její světový rekord byl sedmadvacátý v kariéře.

"V Berlíně jsem měla jen tři pokusy, takže jsem dnes byla čerstvá. To je neuvěřitelné, bláznivé," radovala se staronová světová rekordmanka Isinbajevová.

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová pózuje před cedulí se svým novým světovým maximem 506 centimetrů na atletickém mítinku v Curychu.foto: ČTK/AP/Walter Bieri

Vítěznou sérii bez problémů v předposledním závodu seriálu uhájili i americká čtyřstovkařka Sanya Richardsová a vytrvalec Kenenisa Bekele z Etiopie, jenž vyhrál závod na 5000 metrů v letošním světovém maximu 12:52,32.

Naopak první letošní porážku ve Zlaté lize utrpěla jamajská sprinterka Kerron Stewartová. Aby se atleti podělili o milion dolarů, musejí vyhrát příští pátek v Bruselu a zúčastnit se světového atletického finále v polovině září v Soluni.

Famózní jamajský sprinter Usain Bolt opět vyhrál, ale v Curychu měl zdatného soupeře v krajanovi Asafu Powellovi. V běhu na 100 metrů se světovému rekordmanovi nepovedl start a jeho předchůdce na prvním místě tabulek Powell vedl až do šedesáti metrů. Dlouhý krok Bolta však znamenal zrychlení a výsledný čas 9,81 sekundy. Trojnásobný mistr světa z Berlína závěr lehce vypustil, stejně jako Powell, který dosáhl času 9,88 sekundy.

Jamajský sprinter Usain Bolt v cíli mítinku v Curychufoto: Reuters/Christian Hartmann

"Byl to docela těsný závod," poznamenal Bolt, jenž na MS vyhrál oba nejkratší sprinty ve světovém rekordu. "Zůstal jsem sedět na startu a v průběhu závodu jsem cítil trochu únavu. Když to všechno sečtete, ten čas nebyl tak špatný," dodal muž, jenž v Berlíně posunul hranici lidských možností na 9,58.

Překážkář Petr Svoboda, šestý muž z mistrovství světa v Berlíně, skončil osmý v devítičlenném běhu. Český rekordman zaběhl čas 13,43 sekundy a porazil ve stejném času Američana Ariese Merritta. Nedosáhl tak svého cíle, kterým bylo stát se v Curychu nejrychlejším Evropanem. Brit William Sharman byl o šest setin rychlejší a skončil šestý. Nejlepší byl Jamajčan Dwight Thomas, který zaběhl národní rekord 13,16 sekundy. Až třetí skončil mistr světa Ryan Brathwaite z Barbadosu.

"Byl to nepovedený závod, měl jsem špatnou reakci, navíc mě praštil nad třetí překážkou rukou Meritt," řekl České televizi Svoboda. Svobodu čeká rychlý přesun do Jablonce, kde se v sobotu zúčastní mistrovství republiky družstev. V pondělí bude závodit v Záhřebu a body pro Světové atletické finále bude sbírat i za týden na posledním mítinku Zlaté ligy v Bruselu. "Já ještě po MS pletu nohama, ale snad to bude v dalších závodech lepší, na programu se nic nemění," řekl překážkář. "A možná proto jsem podvědomě asi šetřil stehna, abych se nezranil," dodal.

Richardsová pod 49 sekund

Richardsová má i po mistrovství světa vynikající formu. Jeden okruh oběhla v nejlepším světovém času sezony 48,94 sekundy, čímž se jako první žena letos dostala pod hranici 49 sekund. Výborným výkonem se prezentovala trojnásobná mistryně světa na poloviční trati Allyson Felixová z USA, která byla za 49,83 druhá a porazila také Jamajčanku Shericku Willamsovou, stříbrnou ženu z Berlína.

Američanka tak má velmi blízko k tomu, aby potřetí v kariéře měla nárok na podíl z jackpotu milion dolarů. "Cítila jsem se dnes velmi dobře a sebevědomě. Po náročném mistrovství světa jsem věděla, že mohu běžet rychle. To byl můj cíl, letos zdolat 49 sekund," prohlásila Richardsová.

Stewartové se v závodu na 100 metrů nepovedl start, stejně jako mistryni světa a její krajance Shelly Ann Fraserové, jež nakonec doběhla až čtvrtá. Soupeřkám o pořádný kus utekla Američanka Carmelita Jeterová, na MS v Berlíně třetí žena, a jako jediná se dostala pod 11 sekund (10,86). Třetí byla ve stejném čase jako Stewartová (11,04) Debbie Fergusonová z Baham.

Atletický mítink Zlaté ligy v Curychu:
Zlatá liga:
Muži - 100 m: 1. Bolt 9,81, 2. Powell (oba Jam.) 9,88, 3. Patton (USA) 9,95, 400 m: 1. Merritt 44,21, 2. Wariner (oba USA) 44,62, 3. Quow (Trin.) 44,77, 5000 m: 1. Bekele (Et.) 12:52,32, 2. Soi (Keňa) 12:55,03, 3. Ritzenhein (USA) 12:56,27, 110 m př.: 1. Thomas (Jam.) 13,16, 2. Trammell (USA) 13,17, 3. Brathwaite (Barb.) 13,27, ...8. Svoboda (ČR) 13,43, oštěp: 1. Thorkildsen (Nor.) 91,28, 2. Ruuskanen 85,39, 3. Mannio (oba Fin.) 81,82.
Ženy - 100 m: 1. Jeterová (USA) 10,86, 2. Stewartová (Jam.) 11,04, 3. Fergusonová (Bah.) 11,04, 400 m: 1. Richardsová 48,94, 2. Felixová (obě USA) 49,83, 3. S. Williamsová (Jam.) 50,40, 100 m př.: 1. Fosterová-Hyltonová (Jam.) 12,46, 2. Harperová (USA) 12,48, 3. Felicienová (Kan.) 12,61, výška: 1. Vlašičová (Chorv.) 201, 2. Čičerovová (Rus.) 198, 3. Howardová (USA) 198, tyč: 1. Isinbajevová (Rus.) 506 - světový rekord, 2. Rogowská (Pol.) 476, 3. Murerová (Braz.) 471.
Ostatní výsledky:
Muži - 800 m: 1. Rudisha 1:43,52, 2. Kirwa Yego (oba Keňa) 1:43,66, 3. Mulaudzi (JAR) 1:44,03, 1500 m: 1. Choge (Keňa) 3:33,38, 2. Ali Belal (Bur.) 3:33,74, 3. Kiprop (Keňa) 3:34,09, 3000 m př.: 1. Kemboi (Keňa) 8:04,44, 2. Tahri (Fr.) 8:05,29, 3. Koech (Keňa) 8:06,10, trojskok: 1. Évora (Port.) 17,38, 2. Giralt (Kuba) 17,31, 3. Sands (Bah.) 17,10, 4x100 m: 1. Jamajka 37,70, 2. USA 37,73, 3. Trinidad a Tobago 38,20.
Ženy - 1500 m: 1. Jamalová (Bur.) 3:59,15, 2. Willardová (USA) 3:59,38, 3. Dobriskeyová (Brit.) 3:59,50.