Rubriky:

Atletika

Moskva chystá za velké peníze atletickou show

18. září 2003 14:53 - MOSKVA

Nevídaná podívaná v závěru atletické sezony se chystá na sobotu do Moskvy. Mítink Moscow Challenge na olympijském stadionu Lužniky má na odměny vyhrazeno celkem 2,4 milionu dolarů, tak horentní sumy nikdy v historii na jediném atletickém mítinku rozděleny nebyly.

 

internet

Pro vítěze závodu na 100 metrů je totiž připraveno 500.000 dolarů, skoro 15 milionů korun, stejnou částku si mezi sebe rozdělí i zbývající účastníci sprintu. Vítězové dalších sedmi disciplín inkasují vždy 75.000 dolarů. Na startu tak nebude chybět světová sprinterská špička včetně čerstvého mistra světa z Paříže Kima Collinse ze souostroví Svatý Kryštof a Nevis. Přihlášky poslali také Američané Maurice Greene a Tim Montgomery, jimž se v Paříži nedařilo, či Dwain Chambers z Británie, čtvrtý muž z MS.

"Nezapomeňme, že Moskva chce pořádat olympijské hry v roce 2012. Tohle je první krok kandidatury," prohlásil moskevský starosta Jurij Lužkov. Stadion v Moskvě hostil olympijské hry v roce 1980 a pojme 80.000 diváků. Muži kromě sprintu mají na programu 800 a 1500 metrů a trojskok, ženy 100 a 800 metrů a skoky do výšky a dálky. Po každém slavnostním vyhlášení během tříhodinového programu od 19:00 tamního času vystoupí některá z hvězd ruské či světové populární hudby. Pořadatelé údajně pro příští ročník jednají i s Madonnou a Michaelem Jacksonem.

Sejde se atletická elita včetně "hříšnice" Whiteové

Účast přislíbili i domácí půlkař Jurij Borzakovskij, jeho švýcarský soupeř Andre Bucher, Maročan Hicham El Guerrouj, letos nejlepší atlet světa, Ukrajinec Ivan Heško, Keňan Paul Korir, švédský mistr světa v trojskoku Christian Olsson, sprinterky Žanna Blocková, Chandra Sturrupová z Baham, půlkařka Maria Mutolaová, vítězka Zlaté ligy, výškařka Kajsa Bergqvistová, dálkařky Eunice Barberová a Taťjana Kotovová i sprinterka Kelly Whiteová, dvojnásobná mistryně světa čelící obvinění z dopingu.

Starosta Lužkov slíbil i slunečné počasí. V případě, že by hrozil déšť, jsou na jeho rozkaz připravena letadla, která by ve vzduchu v případě potřeby hrozící mraky rozptýlila. Celkový rozpočet závodu, nad nímž převzala dohled mezinárodní federace IAAF, se pohybuje kolem čtyř milionů dolarů a podle posledních zpráv zbývá prodat už jen deset procent vstupenek.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika