Keňští vytrvalci v Praze znovu režírovali Mattoni Grand prix

Pro vítězství si doběhl Kisinga, Maďarka Kalovicsová vyhrála potřetí Miloš Jerie Stejně jako v minulém roce se na Mattoni Grand prix také letos projevila převaha keňských běžců. Na deseti kilometrech byl v Praze nejrychlejší Simon Kiilu Kisinga před Danielem Ronem a Reubenem Kibetem Chebiim.

Při Mattoni Grand Prix byl v Praze z mužů nejrychlejší Simon Kiilu Kisinga z Keni.

"Dobře jsme během závodu spolupracovali," spatřoval zárodek úspěchu keňských barev Rono. Jen na začátku šel srdnatě do čela náš Tomáš Krutský, vydržel však pouze dva kilometry. Na novém pětikilometrovém okruhu teprve jednadvacetiletý Kisinga zůstal za dva roky starým traťovým rekordem etiopského fenoména Haile Gebrselassieho (28:07 min) o 24 vteřin.

"Běžel jsem tady poprvé. Překonat časy velkých hvězd, které v Praze v minulých letech běžely, není snadné. Ale jsem zase rád, že jsem za nimi moc nezaostal," jakoby se vítěz, kterého neminula odměna 1200 eur a vůz Volkswagen Golf, omlouval. Za očekáváním zaostal letos největší trumf pořadatelů - Maročan Said Berioui. Finalista MS v Aténách, Seville a v Edmontonu na 10 km doběhl do cíle na Staroměstském náměstí až šestý. Jen o tři stupínky za ním skončil skončil nejlepší z českých vytrvalců - Tomáš Krutský. Nešetřil chválou na pražský běh s kvalitní zahraniční konkurencí, se kterou nemá možnost často měřit síly.

"To proto, že na závody mezi elitou mi zatím schází výkonnost," vysvětloval. Nový okruh, na němž s elitou vyběhli tentokrát i rekreační atleti, čtyřiadvacetiletému libereckému běžci vyhovoval. "Jsou na něm úseky, které se dají běžet rychle a není tolik zatáček." O nadcházející neděli ho pak čeká další desítka. Na silnici z Běchovic do Prahy bude v sázce titul mistra republiky.

Deset vteřin od rekordu

Maďarka Anikó Kalovicsová po vítězstvích v roce 2000 a loni vyhrála ženskou Mattoni Grand prix na 5 km potřetí, za což inkasovala prémii 700 eur. "Už po třetím kilometru jsem ale cítila, že loňský traťový rekord nepřekonám, i když jsem do závodu šla také s tímto cílem," říkala potom, co časem 15:40 min za ním zaostala o deset vteřin.

S ní stála na stupních vítězů i její krajanka Krisztina Pappová a až v posledních pěti metrech o sekundu prohrála naše Petra Kamínková (čtvrtá) boj o třetí místo s Polkou Grazynou Syrekovou. "Ve finiši už jsem nedokázala zatnout zuby," litovala, když naopak v minulém roce příjemně překvapila druhou příčkou i sebe. "V týdnu měl bolelo v krku a ke konci už jsem se cítila moc vyčerpaná..."

Z výsledkové listiny
Muži - 10 km: 1. Kisinga 28:31 min, 2. D. Rono 28:32, 3. Chebii (všichni Keňa) 28:43, 4. Štefko (SR) 28:54, 5. Tuiyange (Keňa) 29:04, 6. Berioui (Mar.) 29:41, ...9. Krutský 30:07, 11. Faschingbauer 30:32, 14. Nejedlý 30:52, 15. Sajler 31:10, 16. Bláha (všichni ČR) 31:13.
Ženy - 5 km: 1. Kalovicsová 15:40, 2. Pappová (obě Maď.) 16:03, 3. Syreková (Pol.) 16:06, 4. Kamínková (ČR) 16:07, 5. Žilkinová (Rus.) 16:08, ...7. Biolková 16:17, 9. Bauckmannová 16:45, 13. Havlová (všechny ČR) 17:12.