Rubriky:

Atletika

Šéf světové atletiky Diack zrušil cestu za Semenyaovou

24. října 2009 21:23 - MONTE CARLO

Předseda Mezinárodní atletické federace Lamine Diack zrušil plánovanou cestu do Jihoafrické republiky za kontroverzní mistryní světa v běhu na 800 metrů Caster Semenyaovou. Šéf IAAF dal o tomto víkendu přednost pozvání na vrcholné setkání sportovních funkcionářů v Rusku, kde měl slíbenou schůzku s prezidentem Alexandrem Medveděvem.

 

Siphiwe Sibeko, Reuters

Vítězství Semenyaové na srpnovém šampionátu v Berlíně a zejména její razantní zlepšení vzbudily pochybnosti, zda je skutečně ženou. IAAF nařídila před finálovým závodem provést test pohlaví, ale výsledky dosud nezveřejnila. Informace australských médií, že osmnáctiletá běžkyně má mužské i ženské pohlavní orgány, odmítla federace potvrdit.

Podle mluvčího IAAF Nicka Daviese může Diack vyrazit do JAR později. "Důvod té cesty je jasný," uvedl. Atletická federace sklidila od Jihoafričanů ostrou kritiku za to, jak k aféře přistoupila. Podle jiných jsou na vině funkcionáři JAR, kteří nechali Semenyaovou závodit navzdory pochybnostem o jejím pohlaví.

"Prezident (Diack) by rád celou záležitost vyřešil v první řadě ve prospěch atletky. K tomu je potřeba dojít ke shodě," uvedl Davies. Rada IAAF by se měla případem zabývat na listopadovém jednání v Monaku. Mezitím chce světová federace porovnat výsledky svých testů se zkouškami, které provedli sami Jihoafričané před MS na začátku srpna. "Nic písemného zatím v ruce nemáme," dodal mluvčí.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika