Rubriky:

Atletika

Newyorský maratón poběží přes 40 000 lidí, část jich vybral los

30. října 2009 09:05 - NEW YORK

V neděli odstartuje v New Yorku tamní maratón, který patří k největším akcím svého druhu na světě. Trasa závodu vede všemi pěti částmi amerického velkoměsta. O její zdolání se tentokrát podle očekávání pokusí více než 40 000 lidí, mezi nimi například i špičkový český běžec Jan Bláha. Zájem veřejnosti o závod je tak veliký, že se účastníci, kteří nesplní některé z kvalifikačních kritérií, losují.

 

Gero Breloer, ČTK/AP

Letos se losem vybíralo zhruba 6500 lidí ze 40 000 přihlášených, kteří se připojí k 35 000 účastníkům, jimž pravidla závodu zaručují automatickou účast. Závodníci, kteří se nemusejí účastnit losování, například dokážou trať uběhnout ve stanoveném čase, anebo již Newyorský maratón dokončili nejméně patnáctkrát. Účast ale mají například zaručenu i ti, jejichž přihláška byla zamítnuta v posledních třech letech po sobě.

Největší pozornost před závodem poutá zanedlouho šestatřicetiletá britská běžkyně a jeho loňská vítězka Paula Radcliffeová. Newyorský maratón již vyhrála třikrát. Vždy se tak stalo v roce, který jí překazilo zranění. Podobně tomu bude i letos, kdy kvůli němu přišla o mistrovství světa.

Podle Radcliffeové se New York liší od ostatních velkých měst, ve kterých se maratóny běhají. Lidé například musejí vyrazit velmi brzo, aby se dostali na start závodu na ostrově Staten Island. Zrádný je také povrch. "Zatímco třeba v Londýně je na většině cesty pěkný asfalt, v New Yorku je spousta betonu a hodně děr. Takže když běžíte v davu lidí, musíte se pořád dívat dolů a dávat si pozor - hodně lidí si tu vymkne kotník," řekla stanici BBC Radcliffeová, jejíž největší soupeřkou na trati má být Keňanka Salina Kosgeiová.

V mužské kategorii se očekává souboj mezi loňským vítězem Marilsonem Gomesem dos Santosem z Brazílie a keňskými běžci, z nichž například Robertu Cheruiyotovi titul z Newyorského maratónu uniká jako jediný z velkých amerických městských maratonů. Další Keňan a vážný aspirant na vítězství, jednatřicetiletý Martin Lel, se závodu kvůli zranění nezúčastní.

Zúčastní se i herec Edward Norton

Maratón však nežije jenom sportovním zápolením, ale i různými charitativními akcemi. Jedna z nich přivedla na start i známého herce Edwarda Nortona, který chce spolu s několika členy afrického kmene Masajů podpořit jejich úsilí za záchranu přírodních druhů na jejich tradiční půdě na pomezí Keni a Tanzanie.

Mezi běžci se má i letos objevit legenda světové cyklistiky Lance Armstrong. Na rozdíl od předchozích účastí v letech 2006 a 2007 ale nehodlá běžet celý závod.

Místo toho chce slavný sportovec v závěru závodu podpořit jinou legendu - americkou ženskou běžkyni Joan Benoit Samuelsonovou, která si na trati připomene čtvrtstoletí od svého vítězství v olympijském maratonu v roce 1984. Samuelsonová podobně podpořila Armstronga při jeho první účasti v závodu. Podle posledních zpráv to ale letos pravidla neumožňují; Armstrong by s ní musel běžet celou trať.

Newyorský maratón odstartuje v neděli krátce ve 14:20 SELČ, kdy se na dráhu vydají vozíčkáři. Zhruba o hodinu později vyběhnou profesionální ženské běžkyně, po nich vyběhnou muži a pak v několika vlnách veřejnost. Vítězové závodu v ženské i mužské kategorii získají prémii 130 000 dolarů, a pokud půjde o obhajobu titulu, pak dokonce 200 000 dolarů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika