Rubriky:

Atletika

Pistorius má prý díky protézám výhodu deset sekund na 400 metrech

19. listopadu 2009 09:13 - LONDÝN

Speciální protézy nohou umožňují handicapovanému atletovi Oscaru Pistoriusovi běžet na trati 400 metrů o deset sekund rychleji, než kdyby se chovaly jako normální nohy. Tvrdí to američtí vědci Peter Weyand a Matthew Bundle ve své studii, která vyjde ve čtvrtek v odborném časopise Journal of Applied Physiology.

Dvaadvacetiletý Pistorius, kvůli svým speciálním protézám přezdívaný "Blade Runner", má od dětství amputovány obě nohy pod koleny. Mezi handicapovanými běžci prakticky nemá konkurenci, a tak se pokouší prorazit i mezi zdravými.

"Jeho protézy mu pomáhají vylepšit rychlost ve sprintu o 15 až 30 procent," uvedli vědci. "Díky nim může pohybovat svými končetinami o 15,7 procenta rychleji než pět posledních rekordmanů ve sprintu na 100 metrů," doplnili.

Názor amerických vědců tak podporuje výsledek analýzy, kterou provedl německý profesor Gert-Peter Brueggemann a na jejímž základě zakázala světová atletická federace IAAF v lednu 2008 Pistoriusovi závodit se zdravými soupeři. Jihoafričan se však odvolal k arbitráži CAS a v květnu uspěl.

Mohl se tak pokoušet kvalifikovat na olympijské hry v Pekingu, nicméně požadovaný čas na trati 400 metrů 45,95 sekundy nezaběhl. Jeho osobní rekord je 46,25. Když se nedostal na OH, zúčastnil se Pistorius loni v září následných paralympijských her a získal zlaté medaile v závodech na 100, 200 a 400 metrů.

I když populární handicapovaný atlet neuspěl ani ve snaze dostat se na letošní mistrovství světa v Berlíně, stále doufá, že se zúčastní olympiády v Londýně 2012.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika