Rubriky:

Atletika

Hvězdní běžci Bolt a Gay změří příští rok síly nejméně třikrát

22. listopadu 2009 11:05 - MONTE CARLO

Světový rekordman v běhu na 100 metrů Usain Bolt z Jamajky a jeho americký sok Tyson Gay v příštím roce změří síly hned na třech mítincích Diamantové ligy, která od nové sezony nahradí Zlatou ligu. Dosud čistě evropský seriál mítinků přivede vrcholné závody i do Asie, Spojených států amerických a na Střední východ a oba nejrychlejší muži planety se v něm představí každý nejméně sedmkrát.

 

Sport.cz, Sport.cz

Ke stejnému počtu startů se již zavázalo dalších sedm atletických hvězd. "Zatím vím jistě jenom to, že proti Boltovi budu závodit třikrát, ale možná i víckrát," prozradil v předvečer nedělního vyhlášení nejlepších atletů světa Američan Tyson Gay poté, co byl zveřejněn kalendář Diamantové ligy.

Bolt se zatím omezil jen na prohlášení, že o tom, na jakých mítincích bude závodit a proti komu, rozhodnou jeho agent a kouč. Každopádně si ale pochvaloval koncepci nového projektu, který dává šanci hvězdám utkat se spolu častěji než dosud. "Bude to dobré pro fanoušky a pomůže to i našim výkonům," řekl Bolt.

Podle organizátorů už je nyní jisté, že se každé akce pořádané pod hlavičkou Diamantové ligy zúčastní alespoň jeden ze tří nejlepších sprinterů historie - Bolt, Gay a nebo další Jamajčan Asafa Powell.

Diamantová liga hlavní atletickou událostí

Diamantová liga bude hlavní atletickou událostí v nadcházející sezóně, v níž se nekoná mistrovství světa ani olympijské hry. Vedle elitních sprinterů se k účasti nejméně na sedmi ze čtrnácti mítinků zavázali také vytrvalec Kenenisa Bekele, tyčkařská rekordmanka Jelena Isinbajevová a její kolega Steeve Hooker, čtvrtkařka Sanya Richardsová, oštěpař Andreas Thorkildsen a výškařka Blanka Vlašičová.

První mítink Diamantové ligy, jejíž celková dotace činí 6,63 miliónu dolarů (přes 115 miliónů korun), se uskuteční 14. května 2010 v katarském Dauhá. Kalendář akcí se uzavře v srpnu v belgické metropoli Bruselu. Atleti budou za umístění získávat body a na konci sezóny ti nejlepší v 32 disciplínách obdrží trofej posázenou diamanty.

Program Diamantové ligy:

14. května: Dauhá, 23. května: Šanghaj, 4. června: Oslo, 10. června: Řím, 12. června: New York, 3. července: Eugene, 8. července: Lausanne, 10. července: Gateshead, 16. července: Paříž, 22. července: Monako, 6. srpna: Stockholm, 13./14. srpna: Londýn, 19. srpna: Curych, 27. srpna: Brusel.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika