Tergatův maratón nejrychlejším v historii

BERLÍN

Keňský vytrvalec Paul Tergat zaběhl nedělní maratón v Berlíně nejrychleji v historii. Podle neoficiálních výsledků má nový nejlepší světový výkon hodnotu 2:04:55 hodiny. Dosavadní maximum 2:05:38 držel od loňského maratónu v Londýně Američan Chalid Kannouchi. Čtyřiatřicetiletý Tergat tento výkon překonal o více než půl minuty.

Keňský vytrvalec Paul Tergat zaběhl v Berlíně nejrychlejší maraton historie.

Tergat si vedle prémie 30 tisíc eur za vítězství v závodě vydělal dalších 50 tisíc za překonaný nejlepší světový čas. Keňský vytrvalec přitom vítězství vybojoval až v závěrečném spurtu, v němž o jedinou sekundu překonal svého krajana Sammyho Korira. Ten byl pro závod angažován jako vodič, nakonec však maratón doběhl až do konce a stejně jako vítěz se dostal pod hranici dosavadního nejlepšího světového výkonu.

"Na trati jsem si uvědomil, že běžíme na vynikající čas, a začal jsem si dávat pozor hlavně na to, abychom tempo nepřepálili. Nakonec se to vyplatilo," popsal průběh závodu Tergat.

Třetí v mužské kategorii skončil další Keňan, mezi ženami stejně jako v předchozích třech letech triumfovala Japonka. Tentokrát to byla Jasuko Hašimotová, která do cíle doběhla v čase 2:26:32.