Keňané vyhráli na krosovém šampionátu všechny závody

BYDHOŠŤ

Mistrovství světa v krosu zcela ovládli běžci z Keni, kteří po dlouhých jedenácti letech získali i titul v hlavní kategorii mužů. Zasloužil se o to dvaadvacetiletý Joseph Ebuya, jenž navázal na triumf legendárního Paula Tergata z roku 1999.

Keňan Joseph Ebuya po dlouhých dvanácti létech navázal prvním místem na krosovém mistrovství světa na titul svého krajana Paula Tergata.

Mezi ženami v neděli v Bydhošti zvítězila Emily Chebetová a keňští reprezentanti kralovali i juniorským závodům, v nichž nepustili na stupně vítězů nikoho jiného. Celkem získali zástupci vytrvalecké velmoci devět z 12 medailí.

Ebuya, jenž byl předloni v Edinburghu čtvrtý, zvítězil na 12 kilometrech o šest sekund před Teklemariamem Medhinem z Eritrey. Pro nejúspěšnější zemi v historii krosových šampionátů vybojoval jubilejní desáté zlato v mužském závodě na klasické trati.

Na startu chyběl kvůli zranění šestinásobný mistr světa Kenenisa Bekele z Etiopie i jeho velký soupeř Zersenay Tadese z Eritrey, který o minulém víkendu zaběhl v Lisabonu světový rekord v půlmaratonu a dal přednost odpočinku. Ebuya i Chebetová inkasovali za své triumfy prémii 30 000 dolarů. Čeští atleti v Bydhošti nestartovali.

Mistrovství světa v krosu v Bydhošti
Muži - 12 km: 1. Ebuya (Keňa) 33:00, 2. Medhin (Eritrea) 33:06, 3. Kipsiro (Uganda) 33:10, 4. Komon (Keňa) 33:10, 5. Tsegay (Eritrea) 33:27, 6. Mahbúb (Bahr.) 33:28.
Ženy - 8 km: 1. Chebetová 24:19, 2. Masaiová (obě Keňa) 24:20, 3. Melkamuová 24:26, 4. T. Dibabaová (obě Et.) 24:38, 5. Chepkuruiová 24:40, 6. Muriukiová (obě Keňa) 24:42.
Junioři - 8 km: 1. Ndiku 22:07, 2. Langat 22:09, 3. Korir (všichni Keňa) 22:12.
Juniorky - 6 km: 1. Cheronová 18:47, 2. Cherotichová 18:54, 3. Chemtaiová (všechny Keňa) 18:55.