Makau skončil osmačtyřicet sekund za světovým rekordem v maratónu

PAŘÍŽ

Keňský vytrvalec Patrick Makau Musyoki vyhrál ve vynikajícím čase 2:04:47 hodiny maratón v Rotterdamu a zařadil se na čtvrté místo historických tabulek. V 30. ročníku závodu Makau zaostal o dvacet sekund za loňským traťovým rekordem krajana Duncana Kibeta a o 48 sekund za světovým maximem Etiopana Haileho Gebrselassieho.

Keňan Patrick Makau dosáhl při maratón v Rotterdamu vynikajícího času 2:04:47 hodiny, kterým se zařadil na čtvrté místo historických tabulek.

Pětadvacetiletý Makau teprve vloni v rotterdamském závodě debutoval na maratónské trati a skončil čtvrtý, v neděli se zlepšil o půldruhé minuty. Na stupně vítězů se dostali i další dva Keňané Geoffrey Mutai a Vincent Kipruto. Ten dal letos přednost nizozemskému závodu před obhajobou vítězství na maratónu v Paříži.

Ve francouzské metropoli tak letos vládli Etiopané. Mužskou kategorii vyhrál Tadese Tola, mezi ženami se z traťového rekordu a nejrychlejšího času roku 2:22:04 radovala Atsede Baysaová. Teprve dvaadvacetiletý Tola absolvoval po loňském devátém místu v Chicagu svůj druhý maratón v životě a vylepšil si osobní rekord o devět minut na 2:06:41. Loňský traťový rekord Kipruta je ještě o téměř minutu lepší.

Městský běh měli na programu i v Miláně, kde se v kategorii vozíčkářů představil bývalý formulový jezdec Alex Zanardi. Stejně jako při předchozím závodě v Římě vyhrál a připsal si další úspěch na cestě k účasti na londýnské paralympiádě.