Rubriky:

Atletika

Dvojice čtvrtkařek se pokusí vymazat letitý rekord Zlaté tretry, který drží Táňa Kocembová

5. května 2010 16:11 - PRAHA

Tři týdny před 49. ročníkem atletického mítinku Zlatá tretra odtajnili pořadatelé další velká jména, která mají přitáhnout ostravské diváky. Nejen skvělí sprinteři a překážkáři dodají podniku zařazeného do kategorie IAAF World Challenge potřebný třpyt, ale postarají se o to třeba i čtvrtkařky nebo vytrvalci.

 

Peter Andrews, Reuters

I když o sezóně, v které chybí mistrovství světa nebo olympiáda, prohlašoval trojnásobný světový rekordman Usain Bolt, že ji nebude brát vážně, tak hned v jejím úvodu zaběhl v Kingstonu úžasnou dvoustovku v čase 19,56 sekundy. To slibuje v podání fenomenálního Jamajčana skvělé vystoupení v Ostravě, kde se představí na netradiční třísetmetrové trati, které může skončit i překonáním nejlepšího světového času.

Soupeři pro Bolta

Už se začínají rýsovat i soupeři pro majitele tří zlatých medailí z olympiády a držitele stejného počtu titulů z loňského mistrovství světa. Jedním z nich je Boltův kamarád a tréninkový partner Jermaine Gonzales, který si nedávno časem 45,22 zaběhl svou nejrychlejší čtvrtku od roku 2006. Další místo zaujme africký rekordman na 400 metrů Gary Kikaya z Konga. Síly s Boltem změří, i když jen nepřímo, domácí sprinteři. V B-běhu řídce vypisované trati se představí držitel nejrychlejšího českého času Jiří Vojtík, Pavel Jiráň a talentovaný Pavel Maslák.

Jedním z vrcholů mítinku, který se na vítkovickém stadiónu koná ve čtvrtek 27. května, bude souboj zlaté a stříbrné z finále běhu na čtyři sta metrů na OH v Pekingu v podání Britky Christine Ohuruoguové (osobní rekord 49,61 s) a Jamajčanky Shericky Williamsové (49,32). Prvně jmenovaná kromě toho vyhrála i MS 2007 v Ósace, její soupeřka byla zase druhá na loňském MS v Berlíně.

Britka již v Ostravě byla, vyhrála v roce 2008 za 51,08, Jamajčanka bude mít naopak premiéru. Obě jsou členky manažerských skupin sprinterských hvězd. Ohuruoguová patří pod křídla Rickyho Simmse (mj. Bolt) a Williamsová zase Paulu Doylovi (mj. Asafa Powell). Obě se sejdou již 14. května v úvodu Diamantové ligy v Dauhá. „Trénink se mi v zimě povedl, tak proč si ostravské vítězství nezopakovat. Bude to moje první letošní evropská čtvrtka, pro léto mám jasný cíl, chci získat zlato na evropském šampionátu v Barceloně,“ prozradila Ohuruoguová.

Jamajský sprinter Usain Bolt oslavuje svým typickým stylem triumf na MS v Berlíně.Usain Bolt oslavuje svým typickým stylem triumf na MS v Berlíně.foto: ČTK/AP/David J. Phillip

Na „tretře“ půjde sice o začátek sezóny, ale útok na rekord mítinku, který drží Táňa Netoličková (dříve Kocembová) časem 49,67 ještě z roku 1983, nemusí být nereálný. Je to zároveň dosud jediný dosažený čas pod 50 sekund ve Vítkovicích. Chybět nebude domácí Denisa Rosolová, která v hale našla čtvrtku jako svou novou disciplínu (účast v semifinále HMS), stejně ani další úspěšná štafetmanka Zuzana Bergrová.

Trojku obohatí senzační vytrvalec Ebuya

Ve dvou disciplínách došlo k výraznému posílení startovní listiny. V Zátopkově memoriálu na 3000 metrů poběží vedle již ohlášeného halového amerického mistra světa Bernarda Lagata i Keňan Joseph Ebuya, který je považovaný za senzační postavu vytrvalostních běhů současnosti. Na svém kontě má vítězství z březnového mistrovství světa v krosařů v Polsku, v lednu porazil na krosu v Edinburghu i Kenenisu Bekeleho.

Ebuya, který vyrostl z bezejmenného amatéra až do hvězdy světového formátu, je momentálně považovaný za vytrvaleckou jedničku. Na tretře už běžel dvakrát, v roce 2007 byl pátý na 5000 metrů (13:09,01), ale památné je jeho vystoupení z roku 2006, kdy dvě stě metrů před cílem předčasně finišoval a oslavoval, ale nakonec doběhl v závodě 3000 metrů druhý (7:38.12). „Mám za sebou nejlepší krosovou sezónu v kariéře a doufám, že se to projeví i na dráze. Chci u vás zaběhnout co nejrychlejší čas, i když vím, proti komu poběžím. Osobní rekord je nicméně mým jednoznačným cílem,“ vzkázal pořadatelům Keňan.

V kladivářském Memoriálu Skolimowské, který je na programu o den dřív než hlavní menu Zlaté tretry, bude mít polská světová rekordmanka Anita Wlodarczyková soupeřku jak se patří. Je jí mistryně světa z roku 2007 a stříbrná z MS 2009 Němka Betty Heidlerová, která je držitelkou národního rekordu 77,12 metrů. Obě se před Ostravou sejdou dvakrát - v Halle 15. května a o čtyři dny později v korejském Daegu. Z českých vrhaček dostane šanci Kateřina Šafránková.

Německá kladivářka Betty Heidlerová předvedla v kvalifikaci na MS v Ósace třetí nejlepší výkon.Německá kladivářka Betty Heidlerová posílila startovní listinu Memoriálu Skolimowské.foto: ČTK/AP/ČTK/AP

Hlavní tribuna je vyprodaná

V závodě na 800 metrů přibyla ke světové jedničce Davidu Rudishovi z Keni zajímavá konkurence ze střední Evropy. Souboj bude v nabitém večeru ostrou prověrkou pro nejlepšího domácího půlkaře Jakuba Holušu. Síly s ním změří i Slovák Jozef Repčík, Maďar Tamás Kazi i oba rychlí Poláci Adam Kszczot (bronzový z HMS v Dauhá) a Marcin Lewandowski.

Fanoušky bude zajímat, že hlavní tribuna je už obsazená, a k stání se zatím prodalo přes 2000 lístků. Nyní jsou v prodeji vstupenky za 90 korun a podle zpráv z Ticketportalu je o ně solidní sháňka i v Polsku a na Slovensku. Největší zájem je o sektory D4 a E1. Mnoho volných míst tam už nezůstalo. Pořadatelé doporučují i oddělení B3, kde se dá detailně sledovat nejen počínání Barbory Špotákové a Jiřiny Ptáčníkové, ale i podstatná část třístovky s Boltem. Na D3 si zase diváci mohou z bezprostřední blízkosti vychutnat Jamajčanovy předstartovní rituály.

„Z každého sektoru budou mít diváci jiný výhled a právě výběrem disciplín jsme se jim snažili vyjít co nejvíc vstříc. Každý sektor nabízí nějaký bonbónek a doufám, že si je fanoušci náležitě užijí,“ dodal ředitel mítinku a trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný.

Největší hvězdy Zlaté tretry
100 m:Asafa Powell (Jamajka)
300 m:Usain Bolt (Jamajka)
800 m:David Rudisha (Keňa)
3000 m:Bernard Lagat (USA)
 Joseph Ebuya (Keňa)
110 m přek.:Dayron Robles (Kuba)
400 m:Christine Ohuruoguová (Brit.)
 Shericka Williamsová (Jam.)
100 m přek.:Lolo Jonesová (USA)
výška:Blanka Vlašičová (Chor.)
oštěp:Barbora Špotáková (ČR)
kladivo:Anita Wlodarczyková (Pol.)
 Betty Heidlerová (Něm.)

Milan Novotný, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika