Rubriky:

Atletika

Atletický svaz stáhl kandidaturu na HME 2007

9. října 2003 14:03 - PRAHA

Český atletický svaz odstoupil od kandidatury na pořádání halového mistrovství Evropy v roce 2007, třebaže ve výběrovém řízení neměl konkurenta. Důvodem je podle předsedy Karla Pilného skutečnost, že ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nepředložilo vládě materiál, jehož schválením by kabinet poskytl garance pro organizaci šampionátu.

 

Archiv

Vládní garance, mimo jiné i na finanční krytí šampionátu ve výši více než 50 milionů korun, si od českého svazu vyžádala hodnotící komise Evropské atletické asociace (EAA). Ta pod vedením Johna Listera Prahu několikrát navštívila, naposledy minulý týden. Vláda měla mimo jiné zaručit také udělení potřebných víz pro vstup lidí i materiálu do České republiky.

Ministerstvo viní svaz a naopak

Podle ministerstva školství atletický svaz nedostatečně doložil využití peněz, které požadoval. ČAS chtěl garance ve výši 53 milionu korun na vybudování běžecké dráhy a na uspořádání mistrovství. "Vzhledem k tomu, že atletická federace nepředložila požadované dokumenty, rozhodlo se ministerstvo, že materiál vládě nepředloží," řekl v rozhovoru pro ČTK Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva.

Se zástupci ministerstva jednal předseda ČAS Pilný, který je momentálně na zasedání EAA v Edinburghu, kde se měla v sobotu česká kandidatura projednávat. ČTK se ho zatím nepodařilo kontaktovat.

Téměř jisté pořadatelství

Česká republika tak zřejmě přišla o jedinečnou možnost pořádat šampionát, neboť neměla soupeře. "Nevím, jak se k tomu EAA postaví," uvedl Libor Varhaník, předseda mezinárodní komise svazu, který měl kandidaturu na starosti. Asociace může termín zvolení pořadatelského města odložit či vypsat nové řízení. "Ale to jsou zatím jen nejisté spekulace," nechtěl Varhaník rozebírat další možnosti.

Svazový manažer byl smutný nejen kvůli roční práci všech zainteresovaných lidí, ale také kvůli české atletice. "Zvlášť když čtu, jaký je ve Francii po mistrovství světa atletický boom," litoval. "Byla to i díky diplomacii svazu unikátní možnost jak získat pořádání, protože nebyl konkurent," pokrčil rameny. Finanční dopad nechtěl příliš specifikovat. "Šlo hlavně o čas všech partnerů. Ale kolem 300.000 to mohlo být," připustil.

Šampionát v nové hale

Vedení české atletiky chtělo šampionát pořádat ve víceúčelové hale v Praze, která se staví pro potřeby hokejového světového šampionátu v příštím roce. Kandidaturu podalo v únoru letošního roku i přes potíže s výstavbou haly ve Vysočanech. Původně se o HME 2007 ucházel také Birmingham, pořadatel letošního halového MS, ale nakonec od svého zájmu upustil.

Na českém území se šampionát podobného významu konal před 25 lety, kdy nový stadion na Strahově hostil mistrovství Evropy pod širým nebem. Soutěž evropského formátu naposledy čeští fanoušci viděli v roce 1999, kdy se na stejném místě konala superliga Evropského poháru vícebojařů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika