Rubriky:

Atletika

V červenci bude hitem duel Powella s Gayem, v záři se na Bolta chystají australští ragbisté

25. června 2010 09:28 - PRAHA

Letošní nejvyšší atletická událost, kterou představuje nový seriál závodů Diamantové ligy, se po třítýdenní přestávce rozeběhne v neděli 3. července mítinkem Prefontaine Classic v americkém Eugene. Větší zájem ale budou poutat až dva následující evropské podniky.

 

Jan Handrejch, Právo

První velký duel letošní sezóny mezi sprintérskými hvězdami bude hostit 10. 7. mítink Aviva British Grand Prix v Gatesheadu. Na start závodu na 100 metrů se totiž postaví bývalý světový rekordman Asafa Powell z Jamajky a vicemistr světa z Berlína Američan Tyson Gay.

O dva dny dřív se má zase v Lausanne na dvojnásobné trati představit absolutní sprintérská jednička Usain Bolt. Trojnásobný olympijský vítěz poběží podle vyjádření svého manažera Rickyho Simmse na mítinku Athletissima 2010 poprvé od problémů s achilovkou, přičemž kvůli rehabilitaci odmítl koncem června start na jamajském mistrovství.

Bolt naposledy závodil v Ostravě na Zlaté tretře, kde neuspěl při pokusu o překonání světového rekordu na tři sta metrů. Jenže další závody musel vynechat kvůli ztuhlé achilovce. Trojnásobný světový rekordman pak absolvoval v Mnichově vyšetření u doktora Hanse Müllera-Wohlfahrta, který diagnostikoval zánět šlachy.

Šou za milión dolarů

Zdravotní problémy pronásledovaly po květnové exhibici v Manchesteru i Gaye. Původně chtěl v Gatesheadu startovat na dvoustovce, ale zřejmě kvůli dvoutýdenní přestávce vynucené bolestmi v zádech a svalovými problémy své plány pozměnil. „Běžet stovku s Asafou představuje dostat se k úvahám o času blížícím se 9,5 sekundy,“ konstatoval Gay.

Usain Bolt v cíli trati na 300 metrů na mítinku Zlatá tretra.Usain Bolt se má poprvé od zranění objevit na startu dvoustovky v Lausanne.foto: Právo/Jan Handrejch

„Tenhle souboj beru velice vážně,“ odpověděl na dálku Powell, „Určitě z něj vzejde skvělý čas, oba na něj máme. Naším cílem je světový rekord,“ pokračoval druhý Jamajčan v nejužší špičce, jehož osobní maximum je 9,72. Gay dokázal běžet ještě o tři setiny rychleji. Nejrychlejší stovku roku má na kontě časem 9,82 jeho soupeř, ale Boltův světový rekord má hodnotu 9,58.

Jamajský blesk možná v závěru sezóny nastoupí proti úplně jinými soupeřům než jsou dobře známí Gay nebo Powell. V polovině září by se měl totiž střetnout při šou v Sydny s nejlepšími hráči australského ragby. Soubojem s hvězdami NRL Billy Slaterem, Gregem Inglisem, Jarrydem Haynem a Michaelem Jenningsem by si měl vydělat milión dolarů. Informaci australských médií potvrdil i Boltům manažer Simms.

nov, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika