Hejnová po výborném začátku pětiboje na HME nestačila v kouli

PAŘÍŽ

Česká atletka Zuzana Hejnová je na halovém mistrovství Evropy v Paříži v pětiboji na průběžném sedmém místě, když si ve všech třech dosavadních disciplínách vytvořila osobní rekordy. Po překážkách i výšce figurovala na medailových pozicích, ale pak podle očekávání výrazně ztratila ve vrhu koulí. Od čtvrté příčky ji dělí jen 34 bodů, na třetí pozici momentálně ztrácí rovných 200 bodů.

Lucie Škrobáková (vpravo) postoupila na halovém mistrovství Evropy v Paříži do semifinále závodu na 60 metrů překážek.

Hejnová vstoupila do soutěže druhým místem na překážkách. Specialistka na 400 metrů překážek si vylepšila výkonem 8,25 sekundy osobní rekord o desetinu a nestačila jen na domácí reprezentantku Antoinette Nana Djimou Idaovou. Ve skoku do výšky předvedla 180 centimetrů a obsadila čtvrté místo.

Ve vrhu koulí skončila Hejnová poslední, i když si opět vylepšila osobní maximum na 12,11 metru. Za suverénní vítězkou koulařské soutěže Austrou Skujyteovou z Litvy zaostala o více než šest metrů. Skujyteová vyhrála s náskokem dva a půl metru a posunula se celkově na první místo a míří za zlatem. Hejnová má pořád šanci na bronz, neboť její silnou stránkou je závěrečná osmistovka.

Další česká vícebojařka Eliška Klučinová do soutěže nakonec kvůli nemoci nenastoupila. Česká rekordmanka v sedmiboji se ráno ještě zkusila rozcvičit, ale pak svůj boj vzdala. "Nešlo to," prohlásila smutně. "Moc mě to mrzí, když vidím, že byla šance na dobré umístění, protože tady není moc nabité startovní pole," dodala Klučinová.

Rosolová a Škrobáková jsou v semifinále

Do semifinále postoupili Lucie Škrobáková v běhu na 60 metrů překážek, dálkař Roman Novotný a Denisa Rosolová, která si na trati 400 metrů v posledním třetím rozběhu v klidu pohlídala druhou pozici. Naopak vyřazen byli další čtvrtkař Pavel Maslák a dálkař Štěpán Wagner.

Novotný obsadil výkonem 790 cm v kvalifikaci sedmou pozici. "Přitom to byl jen takový zajišťovací pokus," zhodnotil svůj první kvalifikační skok. V dalších sériích se už nezlepšil. "Nesedlo mi to, přitom ten přešlápnutý pokus byl daleko," komentoval třetí skok. "Ale ve finále by to mohlo vyjít," uvedl k sobotnímu závodu. Kvalifikaci vyhrál halový světový rekordman a šampion v trojskoku Francouz Teddy Tamgho.

Obhájkyně stříbrné medaile Škrobáková obsadila v prvním rozběhu třetí místo časem 8,17 sekundy a zajistila si přímý postup. Před šampionátem ji trápila bolavá záda a od mistrovství republiky nad překážkami netrénovala. "Takže jsem celkem ráda. Čas nic moc, ale na to, že jsem vstávala v půl šestý ráno, je to dobrý," řekla novinářům.

Radovala se hlavně z toho, že postoupila. "Prvotní cíl jsem splnila. V semifinále bych chtěla běžet o něco rychleji a dostat se do finále," uvedla. "Doufám, že odpoledne mi to sedne víc, dráha je super, vyhovuje mi. Myslím, že se dá běžet hodně rychle," prohlásila Škrobáková.