Svoboda zůstal nad překážkami neporažený a je halovým mistrem Evropy

Překážkář Petr Svoboda se v pátek v Paříži stal halovým mistrem Evropy. Favorizovaný Čech vyhrál finálový běh za 7,49 sekundy, o jedinou setinu zaostal za svým letošním maximem, potvrdil pozici prvního muže evropských tabulek a zůstal v této sezoně neporažen.

Bouřlivá radost překážkáře Petra Svobody po triumfu na halovém ME v Paříži.

V závěru závodu ale Svoboda, obhájce bronzu z předchozího šampionátu v Turíně, vyšlápl z trati. Není proto vyloučen protest francouzské výpravy, jejímž barvám zajistil se sedmisetinovým odstupem stříbro Garfield Darien. Třetí skončil Belgičan Adrien Deghelt (7,57).

Stejně jako Svoboda si finálovou účast z minulého HME překvapivě zopakovala i Lucie Škrobáková. Obhájkyně stříbra tentokrát skončila sedmá časem 8,10. V semifinále byla ještě o desetinu rychlejší a přiblížila se na pět setin svému českému rekordu z Turína. Titul získala Němka Carolin Nytraová za 7,80.

Hejnová sedmá v sedmiboji

Zuzana Hejnová obsadila v pětiboji rovněž sedmé místo, když z boje o medaile vypadla v předposlední disciplíně dálce. Po předchozích třech osobních rekordech se zachránila v soutěži po dvou přešlapech až třetím pokusem. Skočila v něm 573 cm, což stejně jako předtím v kouli na žádnou ze soupeřek nestačilo. Závěrečnou osmistovku Hejnová vyhrála a v osobním rekordu 4453 bodů se vyhoupla z desátého místa na sedmé. Zároveň se posunula na druhé místo v českých historických tabulkách za Denisou Rosolovou (4632).

Ta v Paříži startuje na čtvrtce a probojovala se na ní až do finále, kvalifikaci výškařů zase zvládl Jaroslav Bába. Oba čeká boj o medaile v sobotu.

Bába byl jedním z osmi skokanů, kteří v kvalifikaci překonali 227 centimetrů. Absolvoval tři úspěšné skoky, čistý zápis měli i další čtyři jeho soupeři. "Ten povrch mi ale úplně neseděl, dlouho jsem se s nim srovnával, ale na 230 cm dneska asi bylo," prohlásil Bába.

Rosolová nejprve zvládla rozběh a pak si bezpečně doběhla pro finále z druhého semifinálového běhu, ve kterém sice byla po seběhu do vnitřní dráhy až čtvrtá, ale v závěru jí zbyl dostatek sil na útok na postupovou pozici a čas 52,81. Rychlejší byla jen ruská favoritka Olesja Krasnomovecová (52,53). V prvním semifinále byly všechny běžkyně pomalejší.

"Šlo to asi rychleji rozběhnout, i když mě trochu tuhnou nohy," řekla po závodu Rosolová. V závěru ještě zrychlila, aby měla lepší dráhu pro finále. Vůbec poprvé v kariéře poběží tři čtvrtky ve dvou dnech. "Snad mě dají dohromady do zítra, máme na to 24 hodin," věřila běžkyně. S trenérkou dohodne taktiku, ale prý se spíš přizpůsobí podle průběhu finále. "Chci obhájit tabulkové místo," poukázala na svoji čtvrtou pozici v žebříčku. "Když to bude lepší, tak jen dobře," dodala.

V odpoledním programu neuspěla v postupových bojích jen Lenka Masná na osmistovce, která v rozbězích dosáhla 14. času 2:06,05 a byla druhou nepostupující do semifinále.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Paříži
Finále
Muži:
60 m př.: 1. Svoboda (ČR) 7,49, 2. Darien (Fr.) 7,56, 3. Deghelt (Belg.) 7,57.
Koule: 1. Bartels 21,16, 2. Storl (oba Něm.) 20,75, 3. Sidorov (Rus.) 20,55.
Ženy:
60 m př.: 1. Nytraová (Něm.) 7,80, 2. Ofiliová (Brit.) 7,80, 3. Vukicevicová (Nor.) 7,83, ...7. Škrobáková (ČR) 8,10.
Pětiboj: 1. Djimouová-Idaová (Fr.) 4723 (60 m př.: 8,11 - výška: 180 - koule: 14,81 - dálka: 634 - 800 m: 2:18,99), 2. Skujyteová (Lit.) 4706 (8,60 - výška: 183 - koule: 17,53 - dálka: 625 - 800 m: 2:26,54), 3. Fransenová (Niz.) 4665 (8,64 - 192 - 14,09 - 607 - 2:16,24), ...7. Hejnová (ČR) 4453 (8,25 - 180 - 12,11 - 573 - 2:09,93).