Chodec Tóth ovládl Dudinskou padesátku, český titul má Zajíc

DUDINCE

Slovenský chodec Matej Tóth vyhrál 30. ročník Dudinské padesátky v národním rekordu a výkonu roku 3:39:46 hodiny. Osmadvacetiletý Tóth, který se stal v Dudincích prvním domácím vítězem od roku 2004, zvítězil naprosto suverénně. S více než šestiminutovým odstupem za ním dokončila závod pětice Poláků, šestý došel mistr světa z roku 2007 Rafal Deakes z Austrálie.

Součástí sobotního chodeckého mítinku evropské federace EAA byl i český šampionát, jeho účastníci ale za elitou daleko zaostali. Držitel titulu Jakub Zajíc strávil na trati skoro o hodinu více než vítěz (4:33:57), druhý v českém šampionátu skončil Lukáš Gdula a třetí Jiří Žák.

V závodě žen na 20 kilometrů vybojovala druhé místo Zuzana Schindlerová, která časem 1:33:51 po týdnu podruhé splnila limit Českého atletického svazu pro účast na mistrovství světa v Tegu. Před týdnem v Luganu nicméně vyhověla i přísnějšímu účastnickému limitu federace IAAF časem 1:32:10.

Z Lugana měla nominační výkon ČAS splněný i Lucie Pelantová a v Dudincích sedmým místem v čase 1:36:35 doplnila Schindlerovou v týmu pro Tegu, protože podle pravidel nominace potvrdila výkonnost splněním B limitu IAAF.