Keňan Mutai zlepšil rekord v maratonu téměř o minutu

BOSTON

Keňský vytrvalec Geoffrey Mutai zaběhl v Bostonu nový světový rekord v maratonu a zlepšil jej téměř o minutu na čas 2:03:02 hodiny. Na tradičně rychlé trati a za ideálních povětrnostních podmínek pokořil dosavadního rekordmana, slavného Etiopana Haileho Gebrselassieho, o 57 sekund. Gebrselassie vedl do dneška světové tabulky od závodu v Berlíně ze září 2008.

Devětadvacetiletý Mutai si dnes na nejstarším maratonu na světě vylepšil osobní rekord o téměř dvě minuty. Zatím nejrychleji běžel loni v Rotterdamu (2:04:54), ale dnes předvedl mimořádný výkon. Pátý muž z březnového mistrovství světa v krosu přidal ke svým dvěma maratonským triumfům z Eindhovenu a jednomu z Monaka ten nejcennější.

Na dnešním už 115. ročníku v Bostonu překonal dosavadní rekord Gebrselassieho i druhý v cíli, další Keňan Moses Mosop, který prohrál s Mutaiem o čtyři sekundy. Legendární Gebrselassie v Bostonu nestartoval, po vleklém zranění zvolil raději sobotní půlmaraton ve Vídni a na něm triumfoval.

V ženské kategorii Bostonského maratonu zvítězila další zástupkyně keňské velmoci Caroline Kilelová v čase 2:22:36, se ztrátou dvou sekund doběhla druhá domácí Desiree Davilaová.