Špotáková na Zlaté tretře opět druhá. Mé hody jsou zatím hnusné, řekla

OSTRAVA

Česká oštěpařka Bára Špotáková dnes v Ostravě stejně jako na čtvrteční Diamantové lize v Římě prohrála s Ruskou Marií Abakumovovou, ale zklamaná nebyla. „Byl to teprve můj druhý start v sezoně a s lepšími metry než v Římě, což je dobré. Výkon 64,78, navíc naprosto nepovedeným hodem, to docela jde. S druhým místem jsem spokojena,“ pousmála se.

Barbora Špotáková na Zlaté tretře v Ostravě

Trenér Jan Železný svoji svěřenkyni nepeskoval. „Řekl mi, že to úplně hrozné nebylo,“ pravila Špotáková. Před měsícem ještě dvoufázově trénovala v Africe a dostat se do závodního tempa ji obvykle nějakou dobu trvá.

„Zatím mé hody jsou odporné, hnusné. Ještě se necítím jako v závodní sezoně. Pořád nemám závodní jiskru. Hecování je vlastně přemlouvání těla, že jsou závody, že bych se měla snažit. Něco mi chybí. Měla jsem dobrou přípravu a nyní chvíli bude trvat, než se tělo převeksluje na závodní sezonu. Opravdu potřebuji čas, abych zase měla jiskru,“ vykládala v mix zóně novinářům.

Vítězná oštěpařka Maria Abakumovová na Zlaté tretře v Ostravěfoto: Právo/Jan Handrejch

Špotáková závodila na Zlaté tretře v Ostravě pošesté, ale vyhrála jenom jednou, pětkrát byla druhá. „Není to nic proti Tretře. Problém je v tom, že pro mne se koná příliš brzy,“ pokrčila rameny.

Česká světová rekordmanka ještě upozornila, že vrcholem sezony bude mistrovství světa v jihokorejském Tegu na přelomu srpna a září. „Kdo má formu nyní, nemusí ji mít v Tegu. Možná jsem dneska fanoušky zklamala, ale horší by bylo, kdyby byli zklamaní na světovém šampionátu.“

Druhé místo vybojovala i čtvrtkařka Denisa Rosolová, která sice nezopakovala loňské prvenství, ale rok starý osobní rekord si vylepšila o setinu na 50,84. Nečekaná halová mistryně Evropy prohrála v Ostravě jen s vycházející americkou hvězdou Francenou McCororyovou (50,64), drtivým finišem na posledních metrech ale předběhla svůj vzor Sanju Richardsovou-Rossovou, mistryni světa z USA.

"Byla jsem docela nervózní, nevěděla jsem co od prvního startu čekat," přiznala Rosolová. "Ale formu mám a můžu běžet ještě rychleji, tak kolem 50,5. Skalp Richardsové těší," dodala.

Jiřina Ptáčníková na Zlaté tretře v Ostravěfoto: Právo/Jan Handrejch

Bába překonal několik hodin po absolvování písemné části maturitní zkoušky 228 centimetrů. Při pokusech o letošní maximum 232 a rekord mítinku už byl neúspěšný na rozdíl od favorita Ivana Uchova z Ruska, který nakonec až v rozeskakování porazil i Němce Raula Spanka.

Na čtvrtce překážek potvrdil svoji letošní nadvládu Jihoafričan L.J. Van Zyl. I pátý start v sezoně proměnil ve vítězství, všemi pěti časy navíc ovládá letošní tabulky a v Ostravě vyrovnaným výkonem roku 47,66 vymazal z přehledu rekordů mítinku slavného Dominikánce Felixe Sáncheze (48,10). "Bylo to snadné. Dobré počasí, žádný vítr, žádní soupeři. Snad to vydrží až do mistrovství světa," pochvaloval si pětadvacetiletý běžec.

O rekord mítinku se postaral i Paul Kipsiele Koech z Keni na 3000 metrů překážek (8:02,55).

Zklamaně se zato tvářil po doběhu 110 metrů překážek světový rekordman Dayron Robles. Favorizovaný Kubánec od ostravského závodu před třemi roky vede historické tabulky časem 12,87, tentokrát mu k vítězství stačil čas 13,14.