Rubriky:

Atletika

Atletická babička Otteyová neuspěla. V 51 letech se nedostala na MS

18. srpna 2011 10:48 - MARIBOR

Ještě v loňském roce se Merlene Otteyové podařilo se slovinskou štafetou proniknout na mistrovství Evropy, o start na světovém šampionátu v Tegu už jednapadesátiletá veteránka usilovala marně. Poslední pokus se jí nepovedl v pondělí v Mariboru, kde kvarteto s bývalou jamajskou hvězdou v sestavě zaostalo o 76 setin za účastnickým limitem 44,00 sekundy.

 

Matt Dunham, ČTK/AP

Před rokem na ME v Barceloně se Otteyová stala v padesáti letech historicky nejstarší účastnicí a se štafetou tam vypadla v rozběhu. Tehdy prohlásila, že o účast na vrcholných akcích bojuje proto, že závodění s vrstevníky ji nudí. "Samozřejmě existují veteránské soutěže, kde rozhodně nejsem nejstarší. Ale problém je, že soutěžení s mými vrstevníky mi na nic není. Jsem o několik metrů rychlejší, k čemu to je?" řekla v Barceloně bývalá hvězda světového sprintu.

K účasti na MS měla ale tentokrát daleko. Na individuální start na stovce při limitu 11,38 pomýšlet nemohla. Letos Otteyová dosáhla času 11,91, vloni se dostala ještě na 11,67, což znamenalo v její věkové kategorii světový rekord. Ve štafetě, se kterou startovala například v první lize mistrovství Evropy družstev, ale cítila šanci.

"Pokud se kvalifikujeme, budu ráda součástí štafety v Tegu i v Londýně," naznačila v červnu, že myslí i na příští olympiádu. Na té předchozí v Pekingu chyběla, od požadované normy na 100 metrů ji před třemi lety dělilo jen 28 setin sekundy. V Londýně by to byla její osmá olympiáda, osmkrát už startovala na MS.

Otteyová, jež získala slovinské občanství v roce 2002, je majitelkou rekordních 14 medailí z MS včetně tří zlatých, z olympijských her má tři stříbra a šest bronzových medailí. První cenný kov z mezinárodní soutěže získala už na olympiádě v Moskvě 1980 (bronz na 200 m), ty poslední na hrách v Sydney v roce 2000 druhým místem s jamajskou štafetou a třetím na stovce, kde jí ale bronz připadl až o devět let později po dodatečné diskvalifikaci vítězné Marion Jonesové kvůli dopingu.

Časem 10,74 z roku 1996 patří Otteyové šesté místo v historických tabulkách běhu na 100 metrů, na dvoustovce je výkonem 21,64 ze sezony 1991 dokonce třetí.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika