Rubriky:

Atletika

Vítěz bere všechno, ale tenhle závod byl krásný zážitek, rozplýval se i kouč Železný

3. září 2011 10:50

K úctyhodné závodnické sbírce jedenácti medailí z velkých atletických akcí oštěpařský světový rekordman Jan Železný přidal i první trenérskou. „Je to úleva,“ přiznával po té, co jeho svěřenkyně Barbora Špotáková vybojovala v ohromujícím dramatu v jihokorejském Tegu světové stříbro za vítěznou Ruskou Marií Abakumovovou.

 

www.graf.cz

Ulevilo se vám hlavně proto, že se hned na prvním šampionátu ukázalo, že spojení dvou světových rekordmanů funguje?

Dokážu si představit, co by se dělo, kdyby se to nepovedlo a Bára medaili neudělala. Jednak by to bylo špatně pro českou atletiku a taky by přišly ty hloupé řeči o trenérovi a tak. Já bych to přežil, protože vím, jaký sport je. Když nastanou změny, někdy trvá dva roky, než si to sedne. Ale tady si to sedlo okamžitě, i když má třeba úplně jiný úchop ruky. Začátek sezóny byl pomalejší, ale to je normální.

Užil jste si úžasný závod i jako trenér?

Byl to krásný závod, úplně úžasný, myslím, že ještě lepší než na olympiádě v Pekingu. Akorát teď bohužel Bára skončila druhá. Vítěz bere všechno, ale tohle byl zážitek. Doufám, že i pro lidi u televize.

Byl jste během finále klidný?

Byl, protože když jsem viděl Báru na tréninku, věděl jsem, že to nemůže dopadnout špatně a medaili udělá. Jen jsem nevěděl, jakou.

Jak jste to poznal?

Už z rozběhání. Když nohy začnou jít, člověk to vidí, po pár krátkých hodech je najednou znát, že tam je ta jiskra a energie. Bára potřebuje velký závod k tomu, aby jí to nakoplo. Hrozně důležité hlavně směrem k olympiádě je, že si dokázala, že ještě může házet strašně daleko.

Před rokem jste tvrdil, že Špotáková může hodit i 75 metrů. Platí to pořád?

Platí. Záleží na štěstí a super formě. Myslím, že to, co tu předvedla, byla její nejlepší série v životě. Panovaly tu výborné podmínky, vítr zezadu, teplo, všechno nasvědčovalo tomu, že může padnout i světový rekord. Klidně to ještě do konce roku může přijít.

Na čem budete muset pracovat, aby těch 75 metrů mohla překonat?

Musí zůstat zdravá, to je základ, a silná v hlavě, protože mentální forma a psychika rozhodují.

Michal Osoba (Tegu), Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika