Stoletý běžec doběhl do cíle maratonu, jako nejstarší na světě

18. října 2011 13:30 - TORONTO

Je mu sto let a stal se prvním běžcem historie, který v tomto úctyhodném věku dokončil maraton. Nepřehlédnutelný muž v turbanu, Brit Fauja Singh, v neděli doběhl do cíle závodu v kanadském Torontu v čase osm hodin, 25 minut a 16 sekund. Porazil sice jen pět závodníků v několikatisícovém startovním poli, ale čeká ho zápis do Guinnessovy knihy rekordů - stal se totiž oficiálně nejstarším maratoncem světa.

 

Chris Young, ČTK/AP

Singh se narodil roku 1911 v indické Pandžábu a s běháním začal teprve před 11 lety poté, co mu zemřela manželka a syn. Jeho každodenní tréninková dávka je 17 kilometrů a Singh se právě díky své vytrvalosti stal po devadesátce držitelem nejrůznějších běžeckých rekordů ve své věkové kategorii. Nedělní maraton byl už jeho osmý, kromě dálkových běhů se ale věnuje i sprintům - je veteránským rekordmanem na osmi různých tratích od 100 až po 5000 metrů.

Trenér Harmander Singh po závodě novinářům řekl, že jeho svěřenec je radostí bez sebe a že si splnil své celoživotní přání. "Ještě než oběhl poslední metu mi říkal: Když to zvládnu, bude to jako bych se znovu oženil."

Singh sice běh dlouhý 42,195 kilometru zvládl pomaleji než v předchozích letech a doběhl na 3850. místě, ale vzhledem ke krizi během závodu je rád, že se do cíle vůbec dostal. Už teď plánuje, že v běhání bude pokračovat a chce se v příštím roce zapojit do běhu s olympijskou pochodní před letními hrami v Londýně.

Když se ho reportéři ptali, jak ve svém věku sportovní výkony zvládá, řekl jim: "Tajemství dlouhého a zdravého života je vyhýbat se stresu. Být vděčný za všechno, co máte, vyhýbat se špatně naladěným lidem, pořád se smát a běhat."

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.