Rubriky:

Atletika

Železný: Na tréninky se těším víc než dřív

19. listopadu 2003 11:03 - PRAHA

Dovolená končí a Jana Železného opět čeká příprava na další závodní rok. S tréninkovými plány před sezónou, jejímž vrcholem budou letní olympijské hry v Aténách, se trojnásobný zlatý medailista z olympiády svěřil v rozhovoru pro Právo.

 

ČTK/Dan Krzywoň

Jak hodnotíte letošní sezónu?
Samozřejmě se vždy sleduje výsledek z nejvýznamnější soutěže, kterou bylo letos mistrovství světa v Paříži. To mi nevyšlo a od toho se odvíjí i mé hodnocení roku. Bohužel se mi nevyhnuly zdravotní potíže, které se podepsaly na mých výkonech.

Čemu jste se věnoval během přestávky po sezóně?
Na žádnou dovolenou jsem nejel, byl jsem jen doma, ale částečně jsem si odpočinul. Občas jsem si zahrál tenis, k fotbálku jsem se moc nedostal, ale těším se, až teď na něj budu s kamarády chodit do haly. Mám radši aktivní odpočinek, a když si můžu jít někam zasportovat, většinou neváhám.

Je těžké se každý rok po dovolené opět vrátit do tréninkového drilu?
Na tréninky se teď těším víc než dřív. Je to zajímavé, ale už se těším, až se odjedu připravovat na další sezónu.

Do přípravy vstupujete, co se týče zdraví, s čistým štítem?
Momentálně jsem v pořádku, ale zatím jsem toho moc neodtrénoval, moudřejší budu až někdy v březnu nebo dubnu, kdy už za sebou budu mít nějaký objem.

V jaké fázi přípravy se momentálně nacházíte a co vás ještě čeká?
Trochu už jsem něco začal dělat, ale o systematičtějším tréninku se zatím hovořit nedá. Naplno začnu trénovat až od ledna, opět mám v plánu pobyt v Jihoafrické republice. Na jiné soustředění se nechystám, pak budu doma, možná jen nakrátko někam vyrazím. Model přípravy zůstává stejný jako v předchozích sezónách, jen bych toho chtěl natrénovat víc. Před olympiádou bych chtěl absolvovat tak dva, maximálně tři mítinky.

V posledním závodě letošního roku, finále Grand prix, jste se vrátil k technice hodu spodním obloukem, budete ho využívat i v olympijské sezóně?
Určitě to chci zkusit, protože je to dobré pro rytmus. Vyzkouším ho v zimě, a pokud to bude fungovat, tak se tímto směrem vydám.

Jste již rozhodnutý, zda bude vaše sezóna poslední, nebo ještě je možnost, že budete pokračovat?
To je strašně těžké říkat už teď, zda bude poslední tato nebo až ta příští. Hodně důležitou roli bude samozřejmě hrát olympiáda, od ní, ale i od dalších věcí se bude mé rozhodování odvíjet.

Navštívil jste po sezóně nějaké společenské akce, jak je zvykem u mnoha sportovců?
Nechodím na všechny, snažím se vybírat si, protože si taky potřebuju odpočinout. Naposledy jsem byl před týdnem na soustředění ve Špindlerově Mlýně, kde mě pozvali na besedu s dětmi. Školáci jsou fajn, bývají bezprostřední a byl jsem nakonec rád, že jsem tam šel. Ptali se na různé věci: na peníze, na doping...

O minulém víkendu se v Nymburku uskutečnil seminář, jehož se zúčastnil váš dlouholetý soupeř a zároveň přítel Steve Backley. Podílel jste se nějak na této akci?
Ne. Mě tam nepozvali, i když psali, že tam budu. Nevím, jak to vzniklo...

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika