Šebrle bral zlato a evropský rekord

BUDAPEŠŤ

Nepodařený skok o tyči Romana Šeberleho zdramatizoval boj o titul mistra světa v sedmiboji na halovém šampionátu v Budapešti. Český atlet vše ve svůj prospěch rozhodl až v poslední disciplíně běhu na 1000 m.

Šebrle při doběhu do cíle již věděl, že se mu podařilo Američana Bryana Claye, na kterého po druhé disciplíně ztrácel 31 bodů, předstihnout. Výkonem 2:39,68 si zajistil 877 bodů. V součtu pak ziskem 6438 bodů překonal evropský rekord Tomáše Dvořáka o 14 bodů.

"Po dlouhé době jsem potěšil manželku, která si přála závod, který rozhodnu v poslední chvíli," řekl čerstvý rekordman a mistr světa v rozhovoru pro Českou televizi. Uvedl, že mu model soutěže, který si zde vyzkoušel, vyhovuje a nebude v něm v přípravě na olympiádu v Aténách nic měnit. "Tenhle model je nastolený již tři roky a budu v něm pokračovat," uvedl Šebrle. "Před odjezdem na MS byl cíl vyhrát, po prvním dnu pak překonání světového rekordu," dodal český atlet.

Roman Šebrle nejprve v běhu na 60 m překážek dosáhl čtvrtého času 7,95 s a v průběžném pořadí se posunul na druhé místo se ztrátou jednoho bodu na Američana Bryana Claye. Američan proťal cílovou pásku jako první časem 7,77 s. Za ním se seřadili Rus Lobodin 7,83 a Kazach Karpov 7,87 s. Clay měl na svém kontě 4713 bodů, Šebrle ztrácel bod. Poté mu nevyšel skok o tyči a svou ztrátu český atlet prohloubil na 31 bodů. O mistrovi světa tak rozhodoval běh na 1000 metrů.

DEN PRVNÍ

Sobota byla pro Romana Šebrleho odrazovým můstkem k zisku světového halového titulu. Vše mu vycházelo podle předpokladů dobře. Po čtyřech disciplínách byl průběžně první se ziskem 3718 bodů. V hodu koulí vytvořil svůj osobní rekord výkonem 16,28 m a s přehledem si zajistil 869 bodů. Skvěle se mu povedla i výška, kde skočil předsevzatých 211 cm. Šebrle laťku ve výšce svého letošního nejlepšího výsledku překonal jako jediný. Hranici dvou metrů překonali ještě Rus Aleksandr Pogorelov a Američan Bryan Clya, oba skočili 208 cm, a Rus Lev Lobodin, který díky výkonu 205 cm a zisku 850 bodů poskočil z pátého místa na bronzovou příčku za Clyae.

Rodák z Lanškrouna svým sobotním výkonem v kouli překonal svůj osobní rekord z ledna 2002, když v Germistonu hodil 15,96 m. Po třetí disciplíně tak měl na svůj osobní rekord 6420 bodů náskok již 64 bodů. Na evropský rekord Tomáše Dvořáka (6424) prozatím ztrácel 13 a na světový (6476), který od roku 1993 drží Američan Dan O'Brien, 64 bodů.

Ve skoku dalekém si Šebrle připsal 1050 bodů za výkon 7,96 m, tedy o jeden centimetr méně než skočil první Kazach Dimitrij Karpov. V té době průběžně vedoucí Clay skončil ve skoku výkonem 7,78 m na třetím místě.

Úvodní sprint vyšel nejlépe Clayovi, který cílem proběhl v osobním rekordu 6,65 vteřiny, za což si připsal 1010 bodů. Šebrle uzavíral čtveřici sedmibojařů, kteří dosáhli lepšího času než 7 vteřin. Český atlet si za prozatím nejlepší výkon sezóny 6,97 vteřiny připsal 893 bodů. O setinu vteřiny rychlejší než Šebrle byl Estonec Erki Nool. Na druhém místě doběhl Lev Lobodin s časem 6,90 vteřiny.