Londýnskému maratónu vládli keňští běžci

LONDÝN

Ani pád nezabránil keňskému běžci Evansi Ruttovi ve vítězství v nedělním maratónu v Londýně, který vyhrál navzdory chladu a dešti v kvalitním čase dvě hodiny, šest minut a 18 sekund. Jen o čtyři sekundy tak zaostal za letošním maximem krajana Felixe Lima z Rotterdamu. Také v ženském závodě slavila úspěch keňská vytrvalecká velmoc zásluhou Margaret Okayové.

Rutto bojoval bok po boku s krajanem Sammym Korirem, když na 35. kilometru uklouzl na mokrých dlažebních kostkách u Toweru. Vrazil do svého soupeře a oba upadli. Rychle se však zvedli a pokračovali dál. S výpadkem z rytmu se nakonec lépe vypořádal Rutto.

"Ten pád mě připravil o vítězství. Myslím, že bych vyhrál, ale poranil jsem si nohu," stěžoval si držitel druhého času historii Korir. Rutto měl odřená kolena, ale radost z vítězství mu to nezkalilo.

"Je to paráda vyhrát v Londýně. Byl jsem dneska lepší než Sammy, jenom ten déšť nebyl nic moc," uvedl Keňan, který se loni v Chicagu postaral časem 2:05:50 o nejlepší maratónský debut v historii. Třetí doběhl úřadující mistr světa Džavád Gharíb z Maroka.

Okayová se těší na aténské teplo

Okayová se na 30. kilometru odpoutala od Rumunky Constantuby Tomescuové-Ditaové a vyhrála za 2:22:35. "Jsem celá zmrzlá, ale jinak je to prima. Doufám, že v Aténách to bude lepší, protože mám ráda teplo," uvedla Keňanka, která dnešní triumf přidala ke dvěma vítězstvím v Newyorském maratónu.

Favorizovaná Gezahegne Aberaová z Etiopie odstoupila po deseti kilometrech nejspíš kvůli obnovenému zranění achilovky, které jí loni donutilo vzdát závod na mistrovství světa. Britka Paula Radcliffeová, která loni zaběhla v Londýně nejrychlejší čas všech dob, dala po operaci kýly přednost přípravě na olympijské hry.