Rubriky:

Atletika

Železný trénoval se zrcadlem

2. června 2004 18:38 - PRAHA

Po čase zase oprášil zrcadlo. Jan Železný ho s trenérem Jaroslavem Brabcem vytáhl v Nymburce na úterní trénink, aby s jeho pomocí piloval rytmus a techniku. Před mítinkem super Grand prix v Ostravě, kde absolvuje letos jediný závod na domácí půdě, cítí, že jde forma nahoru.

 

ČTK/Dan Krzywoň

"Mohu tam hodit devadesát metrů i víc," troufne si, ale nijakou záruku na špičkový výkon předem trojnásobný mistr světa nedá. "Oštěp je nevyzpytatelný," pamatuje si za svou dlouhou kariéru chvíle, kdy ho náčiní zradilo. Ale když v úterý bude na vítkovickém stadiónu teplo, foukat příznivý vítr, tak neladil výkonnost na mítink, který má kvůli jeho báječné atmosféře tolik rád, zbytečně.

V Kataru podcenil menší počet pokusů

I když sezónu začal v polovině května mizerně, těžkou hlavu si z toho borec, jenž tento měsíc oslaví osmatřicetiny, nedělá. V Dauhá hodil totiž bídných 77,46 m, skončil až čtvrtý, a nesplnil tak ani potřebný B-limit pro olympiádu. "Při příletu bylo nádherně, ale v den závodu se strhla písečná bouře. "V takovém děsném větru jsem nikdy první závod v sezóně neházel. Srážel oštěp k zemi," nesvádí však všechno na špatné podmínky.

Podcenil fakt, že měl k dispozici pouze čtyři pokusy. "Zkazil jsem první, druhý pokus a pak už jsem moc šancí na zlepšení neměl," vrací se ke startu v exotickém Kataru. "Že to nebyl ani limit, mi došlo až po soutěži..."

I kdyby však oštěp mladoboleslavského rodáka v Dauhá na potřebných 77,80 m doletěl, netěšilo by ho to. "Co bych s takovým výkonem mohl dokázat. Byl bych na tom moc špatně..." Když bude chtít v Aténách, kam se chystá už na své páté OH, zaútočit na čtvrté zlato, musí se zase ukázat v plné parádě. "Ale jsem z našich nejlepších vrhačů s diskařem Malinou jediný, kdo ještě nemá Atény jisté."

"Když jel minulý týden na Pohár mistrů do Moskvy, povídal jsem mu, ať ještě týden počká, že nechci zůstat bez limitu sám," šprýmoval.  Jeho reprezentační kolega ho vyslyšel. "Ale v sobotu závodí v Norsku, takže může hodit a pak už budu bez limitu poslední."

Ještě jeden start a pak jen trénink

Po Ostravě má v plánu držitel osm let starého světového rekordu už pouze start 27. června v britském Gatesheadu. Pak už hodlá před Aténami, kam odletí deset dní před kvalifikací, jen a jen trénovat.

"Napadlo mě, jestli jsem to trochu nepřehnal. Ale vyzkoušel jsem si, že první závod po dlouhé přípravě mi vždy vyšel. Dauhá je vyjímkou," už nemíní nic měnit na svém programu. Bude se střídavě snažit najít vrcholnou formu v Nymburce a v Praze, v červenci si potom zřejmě zpestří přípravu dvou až třítýdenním pobytem v maďarské Tatě.

Sebedůvěru před olympiádou, na níž možná také udělá tečku za svou jedinečnou sportovní dráhou, dodává oštěpaři jeho zdraví, které se ho v minulosti také dost nazlobilo. "Jsem nezdravější atlet v republice," pochvaluje si. "V tuto chvíli," dodá a nerad by to zakřikl.

Miloš Jerie, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika