Rubriky:

Atletika

Skandál s THG rozjel trenér Jonesové a Montgomeryho

5. července 2004 16:33 - NEW YORK

Bývalý trenér Marion Jonesové a Tima Montgomeryho Trevor Graham byl údajně tím, kdo rozpoutal aféru kolem nového anabolického steroidu THG. Totožnost muže, který loni v červnu poslal zástupcům Americké antidopingové agentury stříkačku se vzorkem tetrahydrogestrinonu, odhalil list San Jose Mercury.

Laboranti na základě obdržených podkladů vyvinuli metodu, pomocí které je možné donedávna neznámou látku objevit v organismu sportovců. Do potíží se tak dostala řada sportovců, včetně evropského šampióna v běhu na 100 metrů Dwaina Chamberse, který byl za pozitivní nález na THG potrestán dvouletým distancem.

Obvinění z dopingu nyní čelí také světový rekordman na stovce Montgomery, i když neměl nikdy pozitivní test, a problémy má také jeho partnerka Jonesová. Pětinásobná olympijská medailistka ze Sydney není formálně obviněna, ale musí vysvětlovat svou spolupráci s laboratoří Balco, která THG vyráběla.

Pod Grahamovým vedením se Jonesová připravovala do roku 2002. Pak se rozešli a nejrychlejší žena světa posledních let začala s Montgomerym trénovat potají podle pokynů Charlieho Francise, bývalého kouče legendárního dopingového hříšníka Bena Johnsona. Když vyšlo toto spojení najevo, na tlak veřejnosti spolupráci s Francisem ukončili.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika